deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dědictví pro notáře

(Archivní článek, platnost skončena 28.02.2018.)

Hledání osob v České republiky/Švýcarsku.

Se Švýcarskou konfederací není uzavřena dvoustranná smlouva, jež by upravovala problematiku zjišťování adres, zasílání údajů o osobách či zasílání matričních dokladů. Zastupitelský úřad nemůže z důvodu ochrany osobních údajů vstupovat do Evidence obyvatel.

Proto v tomto případě v současné době existuje jako nejspolehlivější prostředek ke získání údajů o dědicích zůstavitele dožádání připravené dle mnohostranné úmluvy, tzv. Haagské úmluvy o provádění důkazů v cizině ve věcech občanských a obchodních (v ČR vyhlášena jako č. 129/1976 Sb.),  Convention of 18 March 1970 on the Taking of Evidence Abroad in Civil or Commercial Matters, viz http://www.hcch.net/index_en.php?act=conventions.status&cid=82 .

Takové dožádání se doporučuje formulovat jako žádost o poskytnutí listinného důkazu (výpisu z evidence obyvatel, z matrik atd.). Předmětné dožádání by měl dle smyslu Haagské úmluvy zasílat cizí justiční orgán (tj. ne osoby soukromého práva, tedy například advokáti). V nejčastějších případech je justičním orgánem soud, notář jako soudní komisař soudem pověřené osoby. 

Přijímajícím orgánem by mělo být Ministerstvo justice/ spravedlnosti.

Praktické informace o provádění úmluvy je možno nalézt na internetových stránkách Haagské konference:
http://www.hcch.net/

Dožádání je nutno připravit v souladu s jednotlivými články Úmluvy.

Velmi se doporučuje, aby o osobách, jejichž dědici mají být na území  CH/ ČR dohledáni, bylo uvedeno co nejvíce údajů. Jedná se především o úplná jména a příjmení, rodná jména, data narození, místo narození, adresu posledního známého pobytu (CH má 26 kantonů), popřípadě další údaje, jež hledání osob usnadní. Ani poté však nelze zaručit, že se osoby podaří dohledat.