deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Porod ve Švýcarsku – vybraná témata

(Archivní článek, platnost skončena 26.02.2018.)

S čím by měli rodiče mj. počítat, pokud chtějí přivést potomka na svět ve Švýcarsku

Rodiče musí brát v potaz, že s narozením potomka v zahraničí jsou spojeny záležitosti, které jsou náročné administrativně i finančně. Tato informace je pouze základní; důrazně doporučujeme, abyste se včas před porodem informovali v kantonu plánovaného porodu.

  • Zdravotní pojištění

 

Základní zdravotní péče je ve státech EU/EHP poskytována na základě Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC), viz http://www.mzv.cz/bern/cz/viza_a_konzularni_informace/pobyt_a_cesty/platnost_evropskeho_prukazu_pojistence.html .

Náhlý, neplánovaný porod v zahraničí nebo náhlé komplikace v těhotenství se považují za neodkladnou zdravotní péči. Ta by měla být hrazena zdravotní pojišťovnou, u níž je žena pojištěna, avšak jen v rozsahu hrazeném z veřejného zdravotního pojištění ve Švýcarsku.

Před plánovanou cestou do zahraničí doporučujeme ověřit u vaší zdravotní pojišťovny, zda a v jakém rozsahu výjezd do zahraničí za účelem porodu umožňuje, respektive do jaké výše uhrazuje náklady porodu. Více informací lze nalézt např. na internetových stránkách Centra mezistátních úhrad, viz http://www.cmu.cz/cs/pojistenci/narok-kategorie/cesta-za-zdrav-peci .

Upozorňujeme, že pokud se jedná o pobyt na území Švýcarské konfederace delší než 3 měsíce, platí povinnost registrovat se u zdejší zdravotní pojišťovny.

  • Cestovní pojištění

 

Doporučujeme si u vaší komerční pojišťovny ověřit, zda vás pojistí pro případ porodu v zahraničí, respektive zda pojišťuje těhotné ženy (popřípadě do jakého stádia těhotenství).

  • Nahlášení porodu ve Švýcarsku, aby mohl být vydán švýcarský rodný list

 

Každé dítě, které se ve Švýcarsku narodí, musí být nahlášeno zdejší matriky, tzv. Zivilstandsamt. Toto ohlášení by mělo nastat nejpozději do 3 dní od narození dítěte.

Problém s dodržením lhůty, popřípadě se zápisem samotným, však může nastat, pokud cizozemští rodiče dítěte nejsou zapsáni ve zdejší matrice. V zásadě by se všichni rodiče, než se jejich dítě ve Švýcarsku narodí, měli registrovat do Personenstandsregister (registr osobního stavu).

Základní informace o nutnosti evidence určitých údajů o rodičích dítěte ve švýcarském Personenstandsregister naleznete zde: http://www.ejpd.admin.ch/content/dam/data/gesellschaft/eazw/weisungen/kreisschreiben_maerz07/20-08-10-01-d.pdf (oběžník, který připravila Eidgenössisches Amt für das Zivilstandswesen, EAZ).

S ohledem na to, že požadované dokumenty o osobním stavu by měly být švýcarským orgánům předloženy již při registraci rodiče, doporučujeme si k jejich obstaraní v České republice vyhradit dostatečný čas (pro problematiku potvrzení o pobytu a stavu viz samostatný článek).

  • Uznání dítěte za vlastní - Kindesanerkennung

Stejně jako právo české i právo švýcarské obsahuje ustanovení o určování rodičovství / otcovství a tzv. domněnky otcovství. Pokud existuje právní vztah jen mezi matkou a dítětem (tj. otec a matka dítěte nejsou sezdáni, otec prozatím otcovství neuznal), může otec, a to i před narozením dítěte, prohlásit svoje otcovství k tomuto dítěti. Prohlášení o uznání otcovství se děje dle čl. 260 Zivilgesetzbuch, ZGB.  

 

Informativní dokument, který byl připraven švýcarskou stranou k problematice uznávání dítěte, naleznete v jazyce německém na internetových stránkách http://www.ejpd.admin.ch/content/dam/data/gesellschaft/eazw/merkblaetter/kindesanerkennung/mb-kindesanerkennung-d.pdf .

  • Příjmení dítěte narozeného ve Švýcarsku nesezdané ženě, pokud není určen otec  

 

Tvoření příjmení dítěte má ve Švýcarsku svá specifika, zejména pokud se jedná o nesezdané rodiče. Pokud se jedná o dítě nesezdaného páru, u něhož nebylo otcovství uznáno otcem či určeno soudem (neexistuje tedy právní vztah otce k dítěti), švýcarská matrika použije pro tvorbu příjmení dítěte příjmení matky v české podobě, a to i pro dítě mužského pohlaví (může se tedy stát, že dítě se bude jmenovat Jan Nováková).

Informaci vypracovanou švýcarskou stranou k této problematice můžete nalézt zde: https://www.bj.admin.ch/content/dam/data/bj/gesellschaft/zivilstand/merkblaetter/namensrecht/diagr-name-kind-d.pdf , to včetně nezávazného „generátoru“ příjmení: https://www.bj.admin.ch/content/dam/data/bj/gesellschaft/gesetzgebung/archiv/namensrecht/form-namensfuehrung.pdf .

Proto je vhodné obrátit se na kantonální úřad a s příslušným matičním pracovníkem prodiskutovat problematiku tvorby mužského tvaru příjmení dle českého práva.

  • Počet jmen dítěte v české matrice

Podle českého zákona o matrikách, zákona č. 301/200 Sb., lze dle § 18 odst. 2 zapsat do české matriky pro dítě, které je českým státním občanem, jen 2 jména.

  • Rodný list pro děti narozené v zahraničí

Zatímco děti narozené v ČR jsou evidovány na matrikách podle místa narození, české děti narozené v zahraničí jsou vedeny ve zvláštní matrice. Tato matrika je jen jedna a nachází se při Úřadu městské části města Brna.

Jednou z cest, jak ze zahraničí získat český rodný list, je obrátit se na konzulární oddělení Velvyslanectví České republiky v zemi, kde se dítě narodilo.

Více informací je k nalezení http://www.mzv.cz/bern/cz/viza_a_konzularni_informace/matricni_zalezitosti/informace_k_zapisovani_matricnich.html a http://www.mzv.cz/bern/cz/viza_a_konzularni_informace/matricni_zalezitosti/zadost_o_vystaveni_ceskeho_rodneho_listu.html .

Vyřízení rodného listu prostřednictvím konzulárního oddělení Velvyslanectví ČR trvá od dvou do čtyř měsíců. Žádost je totiž nejprve zaslána na Obvodní úřad městské části Praha 1 k osvědčení/prověření státního občanství dítěte a odtud pak na zvláštní matriku vedenou Úřadem městské části Brno – střed.