Velvyslanectví České republiky v Bernu

deutsch  česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolková rada rozhodla o ukončení omezení volného pohybu osob na základě ventilové klauzule

Ode dne 1.5. 2014 bude vůči zemím EU-17 a zemím EU-8 opět v plném rozsahu platit volný pohyb osob.

Dne 30.4.2014, tedy den před vypršením platnosti možné aplikace ventilové klauzule, na základě které CH před dvěma lety začala jednostranně při odlišném právním pohledu oproti EU aplikovat tzv. ventilovou klauzuli napřed proti zemím EU-8, následně pak i vůči zemím EU-17, rozhodla Spolková rada o ukončení platnosti omezení (ani odlišný právní pohled již neumozňuje pokračování kontingentizace).

 

                        Volný pohyb osob nebude na základě ventilové klauzule již omezený za předpokladu, že osoby budou ve Švýcarsku mít práci, nebo že by měly dostatečný počet finančních prostředků k zajištění svého živobytí.

            Pro Bulharsko a Rumunsko i nadále platí přechodná ustanovení, Chorvatsku je v těchto dnech připravována nabídka řešení volného pohybu.

            Důležité v této souvislosti nyní bude hlavně, jakým způsobem vynaloží švýcarská vláda s výsledky referenda ze dne 9.2. 2014, kdy se švýcarský lid vyjádřil proti „masové migraci“ a pro celkovému zavedení kvót pro přistěhovalectví. Způsob, jakým by toto lidové rozhodnutí vláda aplikovala, by mohl aktivovat další kluzuli – Guillotinovou – která by znamenala vypovězení všech bilaterálních dohod, které dnes regulují vztahy EU-CH.

            Cílem Spolkové vlády je předložit návrh řešení do konce letošního roku.

S. Miholová

30.4.2014