Velvyslanectví České republiky v Brasília

português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika se prezentovala v Recife

(Archivní článek, platnost skončena 03.05.2014.)

Ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Brasílii, Filip Kanda, navštívil 18.-20. dubna 2013 Recife, hlavní město státu Pernambuco, na brazilském severovýchodě. Na pozvání 2. Mezinárodního setkání průzkumu a obchodních jednání Confiance, prezentoval ekonomickou situaci ČR a možnosti obchodní spolupráce v Brazílii a ve státě Pernambuco, seznámil se s novými možnostmi investic a potřebami státu a jednal se zástupci firem, průmyslových a podnikatelských svazů o možnostech obchodní a investiční spolupráce.

Druhé mezinárodní setkání průzkumu a obchodních jednání Confiance se konalo v Recife za podpory Vrchního dozorčího orgánu pro rozvoj severovýchodu Brazílie SUDENE. Ten je v podstatě jakýmsi ministerstvem pro rozvoj severovýchodu Brazílie, tedy jednoho z pěti hlavních regionů země, čítajícího 9 států o celkové rozloze přes 1,5 miliónu čtverečních km a s více než 50 milióny obyvatel. Konkrétně stát Pernambuco, přibližně srovnatelný velikostí s ČR (rozloha 98 tisíc km2, 8,5 mil. obyvatel) nyní prochází významnou hospodářskou transformací s možnostmi investic ze zahraničí a obchodní spolupráce. Recife, jako jedno ze sídelních měst nadcházejícího Mistrovství světa ve fotbale, rozšiřuje svoji infrastrukturu. V Goianě, na severu státu, začíná budovat svoji další brazilskou fabriku automobilka Fiat a její investice s sebou navíc přináší rozvoj dalších desítek průmyslových oblastí. Na jih od Recife se zase rozšiřuje průmyslová přístavní zóna Suape, nejvýznamnější na severovýchodě Brazílie, která by díky své ideální geografické poloze (blízko nejvýchodnějšího výběžku amerického kontinentu) jednou měla převzít významné postavení od dosavadního nejdůležitějšího brazilského přístavu v Santosu.

Z těchto a z dalších důvodů nyní SUDENE a stát Pernambuco, v rámci jejich programu Avant Nordeste, nabízejí zahraničním partnerům fiskální pobídky, výhodný pronájem a nákup terénů, zvýhodněné programy financování a další služby. Ve státě Pernambuco dosud úspěšně působí česká firma Pragotec Ltda., která se specializuje na dovoz zařízení a technologií pro průmysl stavebních hmot (cementárny, vápenky, keramičky). Dál na zdejší trh proniká Centroprojekt do Brasil, jejímiž hlavními aktivitami jsou komplexní dodávky staveb a technologických zařízení v oblasti čištění odpadních vod a úpravy vod v Brazílii. Možnosti obchodní spolupráce by nyní mohly nalézt další české firmy. Mezi zvlášť žádané oblasti ve státu Pernambuco nyní patří vodohospodářství, životní prostředí, energetika, dodávky průmyslových zařízení a investice do budování infrastruktury, přístavu a též fotovoltaika. Např. právě během konference dojednali místní představitelé dohodu s čínským partnerem na vybudování 3 fotovoltaických elektráren ve vnitrozemí státu Pernambuco, s celkovou investicí 870 miliónů reálů (přes 8 miliard korun) a o výkonu 240 MW/hod. Fondy pro rozvoj brazilského severovýchodu (FDNE a FNE) vyčlenily na rozvojové projekty jen pro tento rok přes 2 miliardy reálů (cca. 20 miliard korun).

Konference se účastnili též zástupci Brazilské banky Banco do Brasil, kteří představili nové zvýhodněné programy financování, představitelé Fondu pro rozvoj brazilského severovýchodu, Vrchní dozorčí pro rozvoj severovýchodu Brazílie SUDENE, Luís Gonzaga Paes Landim. zástupci firem, podnikatelských svazů a průmyslových federací. Kromě zástupců ČR se účastnily též mise z Německa, Kanady nebo Číny. Ekonomickou prezentaci ČR provedl spolu s ekonomickým diplomatem Filipem Kandou též ředitel zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu CzechTrade v Sao Paulu, Marek Zmrzlík. Na organizaci se významně podílel též honorární konzul ČR v Recife, Jiří Jodas.