Velvyslanectví České republiky v Brasília

português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká republika se účastnila Týdne Evropské unie v Brazílii

Česká republika se úspěšně prezentovala v rámci Týdne EU v Brazílii. Velvyslanectví České republiky program obohatilo uspořádáním charitativního fotbalového utkání a tenisového turnaje, kromě toho se podílelo na realizaci filmového festivalu EU projekcemi dramatu Pouta.

V období od 30. dubna do 22. května 2013 probíhal v Brazílii takzvaný Týden Evropské Unie, série projektů ke zvýšení povědomí a propagace EU v regionu, organizovaná u příležitosti Dne Evropy (9. května) asociací kulturních institutů EU v Brasília (EUNIC), Delegací EU a jednotlivými zastupitelskými úřady členských států. Tématem pro letošní rok byla občanská společnost. Akce probíhaly na různých místech v Brazílii, přičemž jejich těžiště bylo vzhledem k lokalizaci většiny pořádajících institucí v hlavním městě. Kompletní program je k dispozici na internetových stránkách www.semanadaeuropa.org.br.

Zastupitelský Úřad Brasília do programu „Týdne EU“ přispěl zorganizováním prvního ročníku charitativního tenisového turnaje a reprízy benefičního fotbalového utkání mezi diplomaty EU a brazilskými poslanci. Pro vybrané instituce Federálního distriktu se v rámci obou akcí podařilo vybrat přes 6000 korun a 2 tuny trvanlivých potravin. Dále byla Česká republika zastoupena v programu filmové přehlídky EU v Brasília a Rio de Janeiro filmem Pouta, dramatem R. Špačka z roku 2010. Koncert Evropy symfonického orchestru sboru Národního divadla v Brasília pod vedením hostujícího rakouského dirigenta Vladimir Prada a za účasti španělského houslisty Fréderica Pelassy byl zakončen Dvořákovou symfonií. Představení vynikající umělecké úrovně se v zaplněném sále Národního divadla zúčastnila řada významných hostů z ministerstev, institucí a diplomatických reprezentací.  Nasazení zastupitelského Úřadu Brasília v rámci „Týdne EU“ bylo evidováno ze strany partnerů a kolegů diplomatů a přispělo ke zvýšení prestiže zastupitelského úřadu České republiky.

Ve dnech 4. a 5. května 2013 se v prostorách tenisového areálu klubu Naval v Brasília uskutečnil charitativní amatérský tenisový turnaj ve čtyřhře v mužské a ženské kategorii. Turnaje se  účastnilo celkem 56 účastníků, 40 v mužů a 16 žen, z řad diplomatického sboru, partnerských institucí a veřejnosti. Vzhledem ke zvolenému systému turnaje (skupiny po 4 až 5 účastnících a navazující play-off), odehrál každý účastník minimálně tři utkání, což všichni hráči ocenili. Dohromady bylo odehráno 62 utkání. Během víkendu klání navštívila řada diváků, především z řad členů klubu, partnerů a přátel hráčů a velmi dobře se bavila. Veškeré náklady na organizaci byly pokryty z účastnického poplatku, přičemž přebytek vybraných prostředků (přes 6 tisíc korun) byl v rámci vyhlášení věnován vybrané charitativní organizaci, dětskému domovu „Druhý poločas“.  Jako ceny pro vítěze a finalisty byl použit český křišťál, který byl po celou dobu turnaje vystaven v prostorách informačního stánku. Bezproblémovou organizaci účastníci pozitivně hodnotili a přicházeli s návrhy na další ročník. Akce přispěla k pozitivnímu image a zviditelnění České republiky a ke zvýšení prestiže zastupitelského úřadu Brasília.

informační stánek s vystavenými cenami

Vyhlášení výsledků - ženy.

Dne 15. Května se v klubu Minas Tenis Clube v Brasília uskutečnil druhý ročník benefičního utkání ve fotbale mezi diplomaty Evropské unie a brazilskými poslanci federálního parlamentu. Akci pořádal zastupitelský úřad Brasília ve spolupráci s parlamentním klubem přátelství Brazílie – Evropská unie. V rámci programu vystoupil DJ a animátor, operní zpěvačka Ariadna Moreira zazpívala hymny Brazílie a Evropské unie. Po utkání následovala ceremonie vyhlášení vítězů, poděkování a malý koktejl. V samotném zápase zvítězil tým diplomatů EU na penalty po výsledku 1-1 v normální hrací době. V týmu EU se aktivně zúčastnili tituláři Itálie, Španělska a Dánska, velvyslanec  Slovenska na poslední chvíli svoji účast zrušil. V týmu poslanců se účastnil předseda klubu přátel poslanec Bala Rocha, populární poslanec Popó, přesto byla účast kongresmanů slabší než minulý rok vlivem důležitého hlasování v parlamentu, které se protáhlo do pozdních večerních hodin. V hledišti utkání sledovalo cca 400 diváků z řad veřejnosti a pozvaných hostů. Od přítomných diváků a od sponzorů se pro vybrané instituce Federálního distriktu podařilo nashromáždit celkem 2 tuny (!) potravin. Úspěšná akce také letos přispěla k rozšíření povědomí o Týdnu Evropské unie u členů brazilského parlamentu a ke zviditelnění České republiky. Kromě podílu na organizaci se 3 vyslaní zaměstnanci zastupitelského úřadu Brasília také aktivně zapojili jako hráči a vedoucí týmu Evropské unie, pracovník velvyslanectví Brasília, poskytl kromě jediné vstřelené branky také rozhovor před utkáním pro celostátní televizní kanál SBT a TV Senado. V týdnu po akci jsme obdrželi děkovný dopis předsedy parlamentního klubu přátel Bala Rochy a jmenovité poděkování se našemu zastupitelskému úřadu se dostalo také od vedoucí Delegace Evropské unie v Brasília, Any Pauly Zacharias. Odkaz na fotodokumentaci z akce.

Vítězný tým Evropské unie

Dne 3. a 11. května se v rámci Festivalu filmů Evropské unie uskutečnila projekce českého drama z roku 2010 Pouta v Kulturním centru brazilské Banky (CCBB) v Brasília a Rio de Janeiro. Obě projekce sledovaly téměř zaplněné sály, v Brasília cca 80 a v Rio de Janeiro 50 diváků. Filmová přehlídka patřila k nejsledovanějším akcím „Týdne EU“. Její realizace byla vzhledem k výběru partnera (CCBB – nám dobře známé instituci díky akcím, které jsme v jejích prostorách organizovali - Přehlídce českých filmů v roce 2011 a Přehlídce Svěrákových filmů v r. 2012) na vysoké úrovni.