Velvyslanectví České republiky v Brasília

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na veletrzích Mecánica a Hospitalar

Dva významné veletrhy se konaly v týdnu od 20.-24. května v São Paulu - největší strojírenský veletrh v celé Latinské Americe Mecánica a veletrh zdravotnických zařízení a potřeb Hospitalar. Oba sektory patří mezi nejúspěšnější též pro české firmy, které se obou akcí úspěšně účastnily.

Významnější českou účast na veletrhu Mecánica umožnila finanční dotace Ministerstva průmyslu a obchodu na český národní stánek. Veletrh se těšil podpoře Velvyslanectví České republiky v Brasília, Generálního konzulátu v São Paulu a zahraničnímu zastoupení Ministerstva průmyslu a obchodu CzechTrade. Na stánku bylo zastoupeno 6 subjektů: Svaz strojírenských technologií, Agro-Hytos s.r.o., Kovosvit Mas a.s., Rubena a.s., Strojimport a.s. a Tesla Electrontubes s.r.o. Slavnostní otevření stánku a zahájení podnikatelského semináře proběhlo za přítomnosti velvyslance ČR v Brasília Jiřího Havlíka. Samostatný stánek navíc měly firmy Tos Varnsdorf a Tos Kuřim, které daly přednost prezentaci na stánku svých brazilských obchodních zástupců (Total Máquinas a Grupo CNC). Generální konzulát v São Paulu uspořádal u příležitosti veletrhu koktejl, který rovněž sponzorovala realizační firma MAEP.

Účast na veletrhu a navázané či prohloubené obchodní kontakty českých firem prokázaly, že i přes současný mírný útlum brazilské ekonomiky a zvláště jistý pokles zájmu o investice do strojírenského zařízení, je česká přítomnost na tomto významném veletrhu nezbytná.    

Druhý zmíněný veletrh, Hospitalar, patří do segmentu zdravotnictví, který již po několik let přitahuje zájem českých firem. Úspěch firmy Linet, která na brazilském trhu již prodala 20 tisíc lůžek, přitahuje pozornost dalších. Jako každoročně se Linet na Hospitalaru představil samostatným reprezentativním stánkem. CzechTrade na veletrhu zorganizoval český stánek, který využily  4 firmy: Ego Zlín (vybavení pro záchranáře), AMS (hydroalginální obvazy), Compex (kosmetické přístroje) a Mediware (software pro zdravotnictví). Další dvě české firmy Proma Reha (nemocniční lůžka) a Medin (dentistický materiál) měly své zástupce na stáncích svých brazilských distributorů (Novamed a Medimplan).

Díky růstu životní úrovně a státním investicím zaznamenává brazilský zdravotnický sektor setrvalý rozvoj. Velikost trhu a jeho potenciál přitahuje nové české firmy. Linet se již  stal jedním z hlavních dodavatelů lůžek do brazilských nemocnic a jeho aktivity dále rostou.  V minulém roce například získal kontrakt na dodávku lůžek do nejvyhlášenější brazilské kliniky Hospital Sírio-Libanês. Rovněž Hospitalar podpořilo Velvyslanectví České republiky v Brasília a Generální konzulát v São Paulu.