Velvyslanectví České republiky v Brasília

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přípomenutí 70. výročí vyhlazení Lidic v Brasília

(Archivní článek, platnost skončena 10.06.2013.)

Velvyslanectví České republiky V Brasília ve spolupráci se Sekretariátem pro kulturu Federálního distriktu a Federální univerzitou Brasília uspořádalo ve dnech 14. a 15. června 2012 u příležitosti 70. výročí tragického vyhlazení obce Lidice pietní cyklus "Památka obětem lidické tragédie" v Národním muzeu Brasília.

Při příležitosti 70. výročí tragického vyhlazení Lidic uspořádalo Velvyslanectví České republiky ve spolupráci s partnery v Brasília ve dnech 14. a 15. června 2012 v prostorách Národního muzea v Brasília pietní cyklus „Památka obětem lidické tragédie“.

Program byl rozdělen do dvou dnů. 14. 06., akci zahájil svým projevem velvyslanec Ivan Jančárek,  byl promítán dokument „In the shadow of memory“ americké režisérky Jacky Comforty, následovala diskuze a číše vína. Se svými příspěvky vystoupili hosté: velvyslanec Německa Wilfried Grolig, senátorka Lídice da Mata, vedoucí katedry historie Federální univerzity Brasília, prof. Virgílio Arraes. Akce se zúčastnilo kolem 120 hostů včetně představitelů brazilského parlamentu, vlády Federálního distriktu, více než dvě desítky velvyslanců a příslušníků diplomatického sboru, krajanů a dalších významných hostů. V prostorách muzea byly naistalovány výstavy o historii Lidic v Čechách i v Brazílii (ve státě Rio de Janeiro přijala v roce 1944 jméno Lidice vesnice Santo Antonio de Capivari).

Dne 15. 06. byl opět v Národním muzeu promítán film Lidice od režiséra Petra Nikolaeva, projekce se zúčastnilo přibližně 80 diváků. Po skončení promítání následovala emotivní diskuze, film diváky velmi zaujal.

O akci informovalo několik médií, reportáž o Lidicích natočil v prostorách Národního muzea a ZÚ Brasília TV program Reportér Brasil. Pozvánku na akci postupujeme v příloze.

V den 70. výročí tragédie 10. června 2012 pronesl předseda česko-brazilského klubu přátelství, senátor Henrique da Silveira, v brazilském kongresu příspěvek, který byl přenášen celostátním televizním kanálem TV Senado (odkaz níže):

http://www.senado.gov.br/noticias/tv/videos/cod_midia_176128.flv

Pro informaci přikládáme seznam odkazů na články o Lidicích, které jsme zaznamenali v brazilslých médiích:

http://www.sc.df.gov.br/index.php?option=com_content&view=article&id=584:lidice&catid=41:cinema&Itemid=30

http://www.casadacultura.unb.br/?page_id=4831

http://www.brasiliagenda.com.br/control/noticia_detalhe.php?not_id=1606

http://lidice.com.br/?p=363

http://www.jornaldebrasilia.com.br/edicaodigital/pages/20120614-jornal/pdf/23.pdf

http://brasiliadetodosnos.com.br/destaque/homenagem-as-vitimas-de-lidice/attachment/tragedia-de-lidice/

http://blogdabethmuniz.dihitt.com.br/n/noticias-locais/2012/06/11/em-memoria-de-lidice

 

Cílem cyklu bylo uctění památky obětí tragického masakru a zvýšení informovanosti o Lidicích v Brazílii. Akce se po oba dva dny setkaly s velmi příznivými ohlasy u přítomných. Pozitivní byla aktivní účast německého tituláře v diskuzi dne 14. června. Počet účastníků předčil v době vrcholících příprav na mezinárodní konferenci o klimatu Rio+20 veškerá očekávání. Řada brazilských diváků o Lidicích do této doby nevěděla anebo neměla více informací. Instalací výstavy o obci Lidice ve státě Rio de Janeiro a pozváním senátorky Lidice da Mata se podařilo nenásilně upozornit také na přítomnost Lidic i jejich trvalý odkaz v Brazílii.