Velvyslanectví České republiky v Brasília

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Havlík jednal s ministrem obrany Amorimem

Po dvou měsících od nástupu do úřadu šlo o první přímé setkání velvyslance České republiky v Brasília Jiřího Havlíka a ministra obrany Brazilské federativní republiky Celsa Amorima, někdejšího šéfa brazilské diplomacie. Oba muži zhodnotili dosavadní velmi úspěšnou spolupráci mezi oběma zeměmi v oblasti obrany a obranného průmyslu, na kterou slíbili účinně navázat.

Úspěšná spolupráce Aera Vodochody s třetím největším světovým výrobcem letadel, firmou Embraer, na vývoji nového vojenského dopravního letounu KC 390, listopadová účast velitele vzdušných sil Armády České republiky Libora Štefánika, na latinskoamerickém vojenském cvičení Cruzex v Brazílii, říjnové jednání brazilského ministra obrany se svým českým protějškem o spolupráci v oblasti vojenství, to jsou jen ty zcela nejnovější a aktuální příklady výborně se rozvíjejících vztahů mezi oběma zeměmi v oblasti obrany.

Jednání u oválného stolu ministrovy pracovny se kromě nejbližších ministrových spolupracovníků a ekonomického diplomata Velvyslanectví České republiky účastnilo též vedení nově vzniklého podniku CZ Brasil, jehož prostřednictvím přenáší svoji výrobu na brazilské území Česká zbrojovka, a.s., a též regionální sekretář pro místní rozvoj státu Santa Catarina, kde bude závod vybudován. S jeho spuštěním se počítá v roce 2014.

Velvyslanec Jiří Havlík (uprostřed) jedná s brazilským ministrem obrany Nelsonem Amorimem