Velvyslanectví České republiky v Brasília

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-brazilská oslava 51. výročí mistrovství světa ve fotbale v roce 1962

Ve dnech 12. až 18. června 2013 navštívila Brasília a Rio de Janeiro delegace bývalých československých fotbalových reprezentantů v čele s držitelem Zlatého míče, Josefem Masopustem. Návštěva se uskutečnila při oslavách 51. výročí mistrovství světa v Chile, na kterém naše reprezentace vybojovala stříbrné medaile. Delegace se zúčastnila zahájení výstavy k výročí slavného finále v Národním divadle v Brasília, navštívila fotbalové utkání Poháru konfederací mezi domácími fotbalisty a Japonskem a v Riu de Janeiro shlédla zápas mezi Itálií a Mexikem na stadiónu Maracaná. Projekt zaštítilo brazilské ministerstvo sportu, v jeho rámci došlo k ocenění bývalých vynikajících reprezentantů obou zemí. Vydáním poštovní známky a pohlednice se symbolicky společně podílely brazilská a česká pošta. Návštěvu fotbalistů zorganizovalo Velvyslanectví České republiky v Brasília ve spolupráci s Klubem přátel Josefa Masopusta.

Pozvánka na výstavu Chile 1962

V rámci programu sehráli naši „stříbrní hoši“ hlavní roli 13. června 2013 v Národním divadle v Brasília při slavnostním znovuotevření výstavy k 51.výročí mistrovství světa ve fotbale v roce 1962, pokřtění známky Brazílie-Česká republika vydané v nákladu 300 tis. kusů brazilskou poštou (Correios do Brasil) (edital známky včetně komentáře ke stažení - pdf, 293 KB) a oznámení vydání a ukázky dopisnice vydané v České republice (makety viz. níže). Akci společně pořádaly Ministerstvo sportu Brazilské federativní republiky a Velvyslanectví České republiky (viz. společná pozvánka).

Podniku se účastnila řada významných činitelů, mimo jiné guvernér Federálního distriktu s chotí, první náměstek ministra sportu, náměstek pro národní politiku sportu, prezident Correios do Brasil (brazilské pošty), zástupci brazilského fotbalového svazu, někteří velvyslanci a zástupci z řad diplomatického sboru, zástupci  Národního kongresu, krajané a jiní významní hosté a partneři. V rámci úvodní ceremonie a oficiálních proslovů došlo na vyznamenání bývalých reprezentantů obou zemí. Události byla přítomna řada médií z celého světa. Odkaz na článek Reuters (v anglickém jazyce).

Hudební produkce během večeře na pozvání ministra sportu

Dne 13. června večer byla česká delegace pozvána ministerstvem sportu na slavnostní večeři do restaurace Le Jardin du Golf, které se zúčastnili také bývalý brazilští hráči. Během společenské akce se uskutečnilo představení tradiční  brazilské hudby.

Dne 14. června CDA,a.i. V. Dolista pozval na grilování v prostorách zahrady ZÚ Brasília partnery z ministerstva sportu, brazilské pošty, delegaci českých a brazilských hráčů, krajany a zástupce médií (přibližně 40 osob). Kvalitně zvládnutá organizace týmem pracovníků ZÚ, pohodová atmosféra přispěly mj. k získání mediálního prostoru pro Českou republiku v rámci projektu (viz. fotodokumentace).

Čestný výkop přátelského utkání diplomatů

Čestný výkop

V sobotu 15. června dopoledne provedl Josef Masopust čestný výkop při přátelském fotbalovém utkání týmů diplomatů v Brasília (Evropská unie - Argentina). Odpoledne pak Masopust a spol. navštívili zahajovací utkání Poháru konfederací mezi Brazílií a Japonskem. Lístky na čestná místa ve VIP loži obdrželi od ministerstva sportu. Dne 16. června se delegace letecky přesunula do Ria de Janeira, kde shlédla jiné utkání Poháru konfederací Itálie – Mexiko. Josef Masopust se na stadion Maracaná vrátil po 57 letech, znovu vítězně ve VIP salónku (Pozn.: Přátelské fotbalové utkání v roce 1956 před 130 tis. diváky na stadiónu Maracaná mezi týmy Brazílie a Československa skončilo výsledkem 0-1 pro hosty). Za spolupráci a doprovod "fotbalistů" v místě děkujeme Honorárnímu konzulátu České republiky v Rio de Janeiro v čele s p. F. Sobotkou.

 Národní stadion Brasília

Zahajovací utkání Poháru konfederací Brazílie - Japonsko

Klub přátel Josefa Masopusta včetně vedení (předseda Jiří Hora zcela vlevo a místopředseda Petr Procházka vpravo)

Projekt úspěšně navázal na loňský ročník, který se uskutečnil v Sao Paulo. Letos velvyslanectví v Brasília znovu využilo cesty našich fotbalových internacionálů do Latinské Ameriky a navrhlo brazilskému ministerstvu sportu spolupráci při organizaci druhého ročníku oslav výročí mistrovství světa 1962. Podařilo se, tak jako před rokem, zainteresovat brazilský fotbalový svaz, ministerstvo sportu, a příležitost využít  pro křest známky a pohlednice brazilské a české pošty. Klíčovou roli při organizaci výpravy v České republice plnil Klub přátel Josefa Masopusta v čele s nezištnými fotbalovými nadšenci pány Jiřím Horou a Petrem Procházkou, kterým tímto děkujeme, stejně tak jako všem pracovníkům ZÚ, kteří se na organizaci komplexní akce podíleli v místě.

Josef Masopust a spol. tak přispěli svojí troškou do mlýna brazilského fotbalového šílenství v předvečer generálky na mistrovství světa, Poháru konfederací. Díky načasování se podařilo část pozornosti přítomných médií přitáhnout k „našemu“ projektu a upozornit tak na sportovní tradici a úspěchy naší země. Akci pozitivně hodnotili partneři České republiky Brasília a přispěla ke zvýšení prestiže našeho zastupitelského úřadu. Tak jako loni, finanční náklady velvyslanectví byly relativně nízké, dojetí bývalých hráčů, kteří měli možnost znovu zažít typickou brazilskou fotbalovou atmosféru, neocenitelné a těžko popsatelné.

článek v deníku Correio Braziliense

Reportáž deník Globo

Známka brazilské pošty

Dopisnice České pošty

přílohy

Edital_br._znamky_Brasil_Rep_Tcheca.pdf 293 KB PDF (Acrobat dokument) 25.6.2013