Velvyslanectví České republiky v Brasília

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Venezuela oficiálně vstoupila do Mercosul

(Archivní článek, platnost skončena 03.08.2013.)

Na summitu prezidentů v hlavním brazilském městě Brasília, dne 31.července, Venezuela oficiálně vstoupila do hospodářského uskupení Mercosul. Krok umožnila z největší části absence Paraguaye, která dlouhá léta přijetí Venezuely do Mercosul blokovala.

Na summitu prezidentů v hlavním brazilském městě Brasília, dne 31.července, Venezuela oficiálně vstoupila do hospodářského uskupení Mercosul. Krok umožnila z největší části absence Paraguaye, která dlouhá léta přijetí Venezuely do Mercosul blokovala. Jde o první velké rozhodnutí, na kterém se toto jihoamerické hospodářské uskupení po dlouhé době dokázalo dohodnout. Už v předvečer schůzky brazilská prezidentka Dilma Rousseff prohlásila, že  její země má v úmyslu navrhnout změny ve lhůtách a podmínkách vstupu nových členů s cílem usnadnění rychlejšího rozšíření bloku, který má podle ní být, čím širší, tím silnější. Zdroje z kanceláře prezidentky už rovněž zveřejnily na koho v případném dalším rozšiřování Mercosul myslí nejvíc; novými kandidáty na členství by měly být Bolívie, Ekvádor, Surinam, Guyana a Kolumbie.

Stojí za to připomenout, že schůzky prezidentů Brazílie, Argentiny, Uruguaye a Venezuely (D.Rousseff, C.Fernández, J.Mujica a H.Chávez) se neúčastní Paraguay, jejíž členství v uskupení bylo minulý měsíc pozastaveno v reakci na rozhodnutí paraguayského kongresu odvolat prezidenta Fernanda Luga, což ostatní členové Mercosulu označili za porušení demokracie. Vstup Venezuely do Mercosul, který se nyní 31.července oficiálně uskutečnil, a která žádala o vstup už od roku 2006, byl nakonec možný právě jen díky vyloučení Paraguaye, jejíž kongres vstup Venezuely dlouhodobě blokoval. Paraguay už oznámila, že hodlá proti vstupu Venezuely do Mercosul protestovat.

Vstup Venezuely do hospodářského uskupení provázela oznámení prvních konkrétních venezuelských investic a obchodních operací s členy bloku.Brazilský výrobce letadel Embraer, třetí největší na světě, uzavřel dohodu o prodeji šesti tryskových letounů typu 190AR venezuelské státní společnosti Conviasa za 270 miliónů USD. Částka se může zvýšit až na 900 miliónů v případě, že se uskuteční i zatím zvažovaný a oznámený prodej dalších 14 letounů. Dalším výsledkem Chávezovy návštěvy Brazílie by mohla být dohoda o exportu venezuelské ropy do Brazílie, o které hovořili prezidenti obou zemí. Vstupem Venezuely do Mercosul se zvyšuje jeho HDP na 3.3 bilióny dolarů, a tvoří 83.25 % jihoamerického hospodářství. Nakolik přijetí Venezuely do Mercosul a pak i další zvažované rozšiřování uskupení ovlivní průběh vyjednávání mezi EU a Mercosul, ukáží až příští měsíce.