Velvyslanectví České republiky v Brasília

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazilci zažijí festival Svěrákových filmů

(Archivní článek, platnost skončena 01.11.2013.)

Ve třech nejdůležitějších městech Brazílie pořádá Velvyslanectví České republiky v Brasília ve spolpráci s kulturními centry Banco do Brasil na přelomu září a října filmovou přehlídku Pai e Filho - Mostra De Cinema Svěrák, neboli Otec a syn - Filmový festival Svěrák. Diváci mohou shlédnout na pětačtyřicet filmových projekcí, na kterých se podíleli Zdeněk a Jan Svěrákovi, mezi nimi bude i oscarový Kolja. Vstupné na všechna promítání je zdarma.

Brazilci se mohou těšit na promítání devíti českých filmů z tvorby Zdeňka Svěráka a jeho syna Jana. Festival začne 19. září 2012 v podvečerních hodinách v São Paulu filmem Obecná škola, který byl nominován na Oscara a získal cenu Český lev za nejlepší režii. Film Kolja, který získal Oskara, Zlatý glóbus a šest Českých lvů, bude promítán druhý den. Festival v tomto městě se bude konat celkem pět dní a každý den budou promítány tři filmové projekce.

V Rio de Janeiru a Brasília bude festival po dobu šesti dnů. V Riu festival začne 25. září a v Brasília 2. října. Budou zde promítány stejné filmy jako v São Paulu, a to Obecná škola, Jízda, Tatínek, Vesničko má, středisková, Vratné lahve, Kolja, Kuky se vrací, Tmavomodrý svět a Kulový blesk. Celkem se v každém městě odvysílá patnáct projekcí, všechny filmy budou v originálním znění s portugalskými titulky.

Festival spoluorganizují kulturní centra Banco do Brazil, v jejichž prostorách se promítání uskuteční. Finanční rámec celého projektu se pohybuje do dvou set tisíc korun. Diváci mají na všechna představení volný vstup a kapacita je zhruba sto míst.

Tato filmová přehlídka je volným pokračováním festivalu Cinema Tcheco, která se uskutečnila minulý rok. Divácky byla velice úspěšná. Jednalo se o průřez české kinematografie obsahující nejznámější filmy žánrové pestrosti a rozdílných režisérů.  Letošní rok se zaměříme na produkci otce a syna Svěrákových.

Zdeněk Svěrák je velice významná česká osobnost. Začínal jako učitel, později se stal dramatikem, scénáristou, hercem a humoristou. Napsal scénář k šesti festivalovým filmům a ve většině z nich i hraje. Jeho syn Jan stál za kamerou sedmi z devíti promítaných filmů. Dostal za ně několik českých i zahraničních ocenění. Jejich vztah z části dokumentuje film Tatínek, který bude na festivalu také vysílán. Srdečně všechny zveme!

Informace o přehlídce v LN.

Tisková zpráva o přehlídce Týdnu.

Dejte nám palec na Facebooku: Pai e Filho - Mostra de Cinema Svěrák na Facebooku.

 

Vratné lahve (2007)

Obecná škola (1991)