Velvyslanectví České republiky v Brasília

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěch českého streetartu v Brasília

(Archivní článek, platnost skončena 14.02.2013.)

Dne 10. února 2012 se v Národním muzeu v Brasília uskutečnila vernisáž výstavy „MAB – Dialogos da Resistencia“. V rámci expozice byla Česká republika reprezentována originálním dílem předního českého streetartisty Pasty.

Dne 10. 2. 2012 se v Národním muzeu v Brasília uskutečnila vernisáž výstavy „MAB – Dialogos da Resistencia“, na níž se organizačně podílelo Velvyslanectví České republiky. Výstava symbolicky zakončila První mezinárodní festival umění v Brasília, který v hlavním městě probíhal od 4. 1. Výstava potrvá zhruba do poloviny března 2012. V rámci expozice Českou republiku reprezentovalpřední český streetartový umělec Pasta (vlastním jménem Zdeněk Řanda), který své dílo vytvořil speciálně pro tuto akci.

Instalace expozice se účastnilo 175 umělců z celé Brazílie, jediným zahraničním hostem byl český výtvarník, který v Brasília působil na pozvání Sekretariátu pro kulturu Federálního distriktu a českého zastupitelského úřadu. Kromě tvorby pro Národní muzeum Pasta v průběhu svého pobytu tvořil s místními streetartovými a graffiti umělci.

Slavnostní otevření výstavy navštívilo dle oficiálních údajů přes 1000 návštěvníků. V dalším průběhu výstavy očekává vedení Národního muzea účast přibližně 50 tisíc návštěvníků. V rámci občerstvení zorganizoval ZÚ ochutnávku českého piva. Akci se dostalo velmi dobrého mediálního pokrytí. Fotografie a rozhovor s českým streetartistou se objevila na první straně kulturní rubriky Correio Braziliense. O akci referovaly všechny programové kulturní rubriky a lokální TV. Logo Velvyslanectví České republiky figurovalo na oficiálních pozvánkách na akci. Řadu ohlasů jsme zaznamenali na internetových stránkách a na facebooku.

 

Pro předního českého streetartistu se podařilo zajistit odpovídající prostor v rámci expozice.

 

Akce se uskutečnila v Národním muzeu v Brasília. V jejím průběhu uspořádal český zastupitelský úřad ochutnávku českého piva pro návštěvníky vernisáže.

 

--

Během svého pobytu v Brasília Pasta tvořil se zástupci streetartové a graffiti scény v Brasília

 

Pozvánka na vernisáž

 

Titulní strana kulturní rubriky jednoho z nejvýznamnějších brazilských deníků