Velvyslanectví České republiky v Brasília

português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěch "Svěráků" v Brazílii

(Archivní článek, platnost skončena 10.10.2013.)

Dne 7. října 2012 skončila v Kulturním centru Brazilské banky v Brasília česká filmová přehlídka „Otec a syn – Mostra de Cinema Svěrák“. Přehlídka měla u brazilských diváků velký úspěch, zaujala také média.

Dne 7. října 2012 skončila v Kulturním centru Brazilské banky v Brasília česká filmová přehlídka „Otec a syn – Mostra de Cinema Svěrák“. Přehlídka měla u brazilských diváků velký úspěch, zaujala také média.

Projekt zorganizoval zastupitelský úřad České republiky v Brasília ve spolupráci s generálním konzulátem v Sao Paulo a Kulturními centry Brazilské banky (CCBB) ve třech nejvýznamnějších  městech, Sao Paulu, Riu de Janeiro a Brasília. Přehlídka byla zahájena 19. září v CCBB Sao Paulo, v následujícím týdnu se přesunula do Rio de Janeiro a zakončena v hlavním městě Brasília.

Kulturní centra Brazilské banky disponují reprezentativními prostory včetně kinosálu, knihovny, divadelních sálů a výstavních prostor, kavárny a parku. Jedná se o zavedenou státní kulturní instituci s vlastním publikem, tiskem propagačních materiálů i distribuční sítí. Centra pravidelně navštěvují stovky návštěvníků, jsou zde pořádány různé společenské podniky, výstavy, divadelní představení, akce pro děti aj. CCBB se snaží zpřístupnit svým divákům místní i světovou tvorbu, která se nedostane do širší komerční produkce.

V rámci série byly promítáno 45 projekcí celovečerních filmů autorské dvojice Zdeňka a Jana Svěráka. Filmy byly opatřeny portugalskými titulky, vstupné na všechny projekce bylo zdarma. Velvyslanectví v Brasília k přehlídce vyrobilo trailer (Trailer "Pai e Filho - Mostra de Cinema Svěrák"), který byl promítán před každou projekcí a také v kavárně a prostorách pokladen CCBB. V prostorách CCBB Brasília byly po dobu 14 dní umístěny nepřehlédnutelné bannery (6 x 2 m) a plakáty o  přehlídce. Na projekt finančně přispěla obchodní společnost RT Trading. Celkové náklady včetně poplatků za autorská práva v ČR a v místě, překlady titulků a výroby nosičů DVD, grafických materiálů a pozvánek nepřesáhly částku 200 tisíc Kč. Svěrákova přehlídka se setkala se značným diváckým a mediálním zájmem, o v Brasília akci informovali všechny významné deníky (viz. níže). články o české přehlídce jsme zaznamenali na internetu, pochvalné komentáře diváci zmiňovali na facebooku.

Při zahájení přehlídky byl promítán film Vratné lahve, který se Brazilcům velmi líbil, sál pro 80 diváků byl zcela zaplněn. Projekci uvedla ředitelka Kulturního centra v Brasília Paula Sayao. Vedoucí kulturního úseku velvyslanectví, tajemník V. Dolista, poté pro přítomné Brazilce přednesl krátkou přednášku o autorské dvojici Zdeňka a Jana Svěrákových. U dalších projekcí se návštěvnost v Brasília pohybovala nad hranicí 50 % kapacity sálu pro 80 návštěvníků. Podle údajů CCBB RJ dosáhla návštěvnost v Riu de Janeiro 68 %, CCBB. CCBB SP údaji bohužel nedisponuje. Celková návštěvnost při přehlídce se mohla pohybovat kolem dvou tisíc návštěvníků, další stovky brazilců ovšem zaznamenali zmínky a informace o akci v médiích.

Organizací přehlídky „Otec a syn přehlídka Svěrákových filmů“ v KC BB“ navázalo Velvyslanectví ČR v Brasília na úspěšný projekt přehlídky českých filmů v roce 2011, kdy bylo představeno v Brasília, Sao Paulo a Rio celkem 93(!) projekcí českých filmů. Kulturní centrum Brazilské banky spolupráci se zastupiteksým úřadem ČR hodnotí velmi pozitivně, na příští rok jsou připravovány projekty 60. léta českého filmu a přehlídku filmů J. Švankmajera; ZÚ Brasília v závislosti na rozpočtu připravuje pokračování české filmové přehlídky na druhé pololetí roku 2013.

Přestože organizace podobně rozsáhlého projektu ve spolupráci s brazilskou státní institucí je organizačně poměrně náročná, hodnotíme právě uplynulou přehlídku velmi pozitivně. Svým rozsahem akce překonala většinu podobných projektů organizovaných jinými zastupitelskými úřady a dostalo se jí zasloužené pozornosti v médiích i u veřejnosti. Kladné hodnocení jsme zaznamenali u partnerů v místě. Finanční prostředky na projekt byly vhodně vynaloženy a akce přispěla k dalšímu zviditelnění České republiky a zkvalitnění jejího obrazu jako moderní, úspěšné země v očích brazilské veřejnosti. Úsilí zastupitelského úřadu při propagaci české kinematografie v Brazílii přináší výsledky – v rámci bilaterálního setkáni ministrů zahraničních věcí na okraj Valného shromáždění OSN zmínil kvalitní českou filmovou produkci v rozhovoru českým protějškem, 1. místopředsedou vlády a ministrem zahraničí K. Schwarzenbergem, brazilský ministr zahraničních věcí A. Patriota.

Reportáž v deníku Correio Braziliense

Článek v deníku Metro

Propagační materiály - brožura

Propagační materiály - plakát

 


Plakát "Otce a syna" v prostorách pokladen Kulturního centra


Prostory KC Brazilské banky v Brasília, v pozadí banner 6 x 2 m

 

přílohy

Sverak_CorreioBraziliense.pdf 2 MB PDF (Acrobat dokument) 10.10.2012

sverak_brozura24kor2.pdf 1 MB PDF (Acrobat dokument) 10.10.2012

sverak_A2.pdf 250 KB PDF (Acrobat dokument) 10.10.2012