Velvyslanectví České republiky v Brasília

português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Novoroční sdělení velvyslance Jiřího Havlíka

Novoroční přání, plány a předsevzetí velvyslance Jiřího Havlíka pro činnost Velvyslanectví České republiky v Brasília v roce 2014.


Dámy a pánové, vážení čtenáři,

Dovolte mi především, abych Vám všem tímto popřál dobrý a úspěšný rok 2014.

Na počátku tohoto roku bude v České republice ustavena nová vláda, která vzešla z loňských podzimních voleb. Vláda bude hledat nejúčinnější prostředky pro stimulaci hospodářského růstu, snižování deficitu státního rozpočtu, podporu investic do vzdělávání a řešení řady dalších zásadních úkolů. V zahraniční politice Česká republika vždy usiluje o mír mezi národy a zasazuje se o ochranu lidských práv a svobod a o podporu mezinárodních investic a volného obchodu.

Letos si připomeneme  výročí několika světoznámých českých skladatelů – Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Proto se tomuto roku dostalo označení  „Rok české hudby“. Věřím, že i naši brazilští čtenáři a přátelé budou mít příležitost připomenout si a vyslechnout díla těchto slavných osobností světové hudby.

Brazílie je nejen jedna z největších ekonomik světa, ale je také fotbalovou velmocí. Blahopřeji Brazilcům, že jsou pořadateli letošního Mistrovství světa ve fotbale. Žel, Česká republika se k účasti na šampionátu nekvalifikovala, a tak se nemůže opakovat finále mezi Brazílií a mou zemí, jako tomu bylo v roce 1962. Rád bych však alespoň připomněl jména hvězd světového fotbalu, které zdobily oba týmy a které se tehdy ve finály setkaly: Brazilec Pelé a Čech Josef Masopust. Nicméně, i letos se Česká republika aktivně zúčastní tradičního benefičního fotbalového utkání mezi bývalými slavnými hráči zemí Evropské unie a jejich brazilskými partnery. Letos zápas připomene Den boje proti rasismu a naše ambasáda již zajišťuje účast některých českých fotbalových hvězd.

V tomto roce si Česká republika také připomene 25. výročí pádu komunistické diktatury v zemích střední a východní Evropy. Masové protesty českých občanů proti zkorumpované diktatuře – která utlačovala občanské svobody po čtyři desetiletí a téměř zruinovala hospodářský vývoj země – započaly v lednu roku 1989, na památku studenta Jana Palacha, který se upálil v r. 1969, aby vyburcoval svědomí občanů proti sovětské okupaci a proti diktatuře. V průběhu roku pak následovaly různé formy protestů a krátce po pádu Berlínské zdi se zhroutila i komunistická moc v mé zemi. Dne 29. prosince 1989 se stal prezidentem Československa Václav Havel, do té doby disident a vězeň svědomí. Rok 1989 změnil svět a od základů změnil životy Čechů.

Komunistická moc v Evropě odešla do historie. Se skončením studené války se otevřel nový prostor pro mírovou spolupráci demokratických zemí, která vnesla novou dynamiku i do vztahů mezi Českou republikou a Brazílií a dalšími zeměmi Latinské Ameriky. Nesmí se však přitom nikdy zapomenout zlo a utrpení, které miliónům lidí způsobilo rozdělení světa na dva bloky. A vždy je nutné bojovat proti jakékoli formě diktatur a chránit lidská práva a občanské svobody všech lidí na světě.

Vážení čtenáři a přátelé, jménem všech pracovníků ambasády České republiky Vám a Vašim rodinám přeji vše dobré. Věřím, že budu mít příležitost se s Vámi setkat. Ambasáda je Vám vždy k dispozici, aby Vám pomáhala či poskytla odpovědi na Vaše dotazy.

Jiří Havlík
velvyslanec České republiky