Velvyslanectví České republiky v Brasília

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brazílie - skromný růst HDP v 1.pololetí 2012

(Archivní článek, platnost skončena 06.09.2013.)

Brazilská ekonomika zaznamenala ve 2. čtvrtletí letošního roku růst svého HDP o 0,4% (ve vztahu k 1.čtvrtletí). V prvním pololetí roku 2012 tak brazilský HDP dosáhl růstu 0,6% ve srovnání s prvním pololetím roku 2011. V součtu posledních 4 čtvrtletí činí růst HDP 1,2%.


Výsledky potvrzují současný trend zbrzdění ekonomického růstu, který ještě za rok 2010 dosahoval 7,5%. V jednotlivých sektorech se propadla především průmyslová výroba a brazilská Centrální banka opět snížila svůj odhad růstu HDP pro rok 2012, na současně očekávané 1,64%. Na vývoj reaguje i základní úroková míra Selic. Ta byla snížena o další polovinu procentního bodu na současných rekordních 7,5%. Očekávaná inflace pro rok 2012 se naopak mírně zvýšila na 5,2%.

Ačkoli Brazílie už v roce 2011 dobyla pozici šesté největší světové ekonomiky, současné výsledky potvrzují obavy, že se prudký růst minulých let (v roce 2010 byl růst HDP 7,5%; v roce 2011 už jen 2,7%) nepodaří udržet. Brazílie se přes nedávné hospodářské úspěchy potýká s mnoha obtížemi: hospodářskými, strukturálními i byrokratickými. Velké starosti činí brazilské ekonomice průmysl, a zvlášť tzv. transformační průmysl, tedy ty jeho sektory, které se zabývají transformací prvotních surovin na položky užívané dalšími výrobními sektory.

Mezi příčiny současné situace ekonomičtí experti uvádějí prohloubení globální ekonomické krize, zastaralou infrastrukturu, deficit kvalifikované pracovní síly, komplikovaný daňový systém, nízká úroveň veřejných investicí a nadbytečná byrokracie.