Velvyslanectví České republiky v Brasília

português  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Manuál pro exportéry - Brazílie

V příloze ke stažení Manuál pro exportéry - Brazílie.

Vážení přátelé,

Brazílie je tradičním a nejvýznamnějším obchodním partnerem ČR v Latinské Americe, naše země a naše výrobky mají v Brazílii dlouhodobě dobré jméno. Obchodní vztahy ČR a bývalého Československa s Brazílií mají bohatou historii, svémísto na brazilském trhu si už v minulosti vydobyly výrobky značky Škoda, Baťa, nebo pozdější dovozy energetických celků. V rámci programu dalšího rozvoje bilaterálních obchodně ekonomických vztahů byla Brazílie Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR vytipována jako země prioritního zájmu. Vzájemná obchodní výměna vykazuje v posledních letech s výjimkou krizového roku 2009 vysokou dynamiku, v r. 2011 bylo dosaženo historicky nejvyššího objemu českého vývozu. Významná část obchodu probíhá v rámci nadnárodních koncernů. Výrobky české provenience se na brazilském trhu těší dobré pověsti a jsou vnímány jako kvalitní a za přijatelnou cenu. V posledním roce se do Brazílie nejvíce vyvážely díly a příslušenství motorových vozidel, motory, čerpadla a dopravníky na kapaliny.

V současnosti je ČR v Brazílii vnímána jako rovnoprávný člen klubu EU, což je příznivé východisko pro navázání nových kontaktů mezi podnikateli obou zemí. Pozitivní vliv lze očekávat od případného uzavření asociační dohody mezi EU a sdružením MERCOSUL. Pomoci v navazování kontaktů s obchodními partnery by měla přispět též Dohoda o hospodářské a průmyslové spolupráci mezi ČR a Brazílií, která vstoupila v platnost v říjnu 2009. Možnosti skýtají subdodávky pro silné dodavatele zařízení pro investiční celky, a to zejména v oblasti energetiky včetně transmisních sítí, dopravní infrastruktury, odpadového hospodářství a další.

Brazílie pořádá v roce 2014 nejmasovější světovou sportovní událost, MS ve fotbale, a v roce 2016 LOH v Riu de Janeiru. Příležitosti v souvislosti s investicemi do infrastrukturních projektů jsou obrovské. Zároveň je třeba přiznat, že exportovat do Brazílie není snadné kvůli velké konkurenci a silné ochraně domácího trhu. Exportéři musejí svoji strategii důkladně promyslet a doufám, že tento manuál Vám rozhodování a orientaci pro vstup na brazilský trh usnadní.

Filip Kanda
vedoucí obchodně-ekonomického úseku ZÚ Brasília

 

Manuál pro exportéry - Brazílie - pdf (262 kB)

 

přílohy

Manual_pro_exportery___Brazilie.pdf 262 KB PDF (Acrobat dokument) 13.2.2013