português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Národní centrum pro výzkum energie a materiálů
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstavba strategické laboratoře v Brazílii je šancí pro české firmy

Federální vláda schválila investiční vstup do projektu na výstavbu výzkumného centra s laboratořemi s nejvyšším stupněm biologického zabezpečení. Brazílie má ambici se stát centrem ve výzkumu a boji proti vážným a vysoce nakažlivým onemocněním pro celou Latinskou Ameriku.

Brazílie schválila plán na výstavbu nového výzkumného centra biologické ochrany s laboratořemi na úrovni BSL 4 (Biological Safety Level 4) a relokovala 201 tisíc milionů dolarů z Národního akceleračního programu. Zařízení, které ponese jméno Orion, bude postaveno v technologickém parku v Campinas, stát São Paulo, a bude součástí Národního centra pro výzkum energie a materiálů. Stavba by měla začít již v první polovině 2024 a bude trvat dva roky, poté by projekt měl přejít do fáze akvizice zařízení a certifikace dle mezinárodních standardů.

Výstavba laboratoře patří mezi priority nejen samotného prezidenta Luly, ale má vztah i k dalším vládním rezortům: zdravotnictví, obrana, věda a výzkum. Iniciativu podpořila a urychlila trpká zkušenost během pandemie Covid-19, která podtrhla nezbytnost soběstačnosti například v případě vývoje vlastních vakcín. Současně brazilští virologové varují před zvýšenou pravděpodobností nových onemocnění a dalších epidemií, které se mohou vyskytovat v souvislosti s aktuálními změnami v ekosystémech (např. odlesňování) nebo v rámci růstu velkoměstské populace. Další výzvou pro výzkum v Latinské Americe jsou aktuální virová onemocnění: zejména lokální viry čeledi Arenaviridae způsobující hemoragické (krvácivé) horečky.

Orion lze pokládat za ambiciózní projekt, který ze své podstaty překračuje lokální rozměr nejen při akvizici zařízení, ale také při sdílení zkušeností a best practices. V rámci výzkumného centra bude zřízen program pro vzdělávání a získání dovedností v oblasti biologické a chemické obrany pro Latinskou Ameriku a mezinárodní spolupráce je jeho přirozenou součástí.

Jediná v Latinské Americe, jediná na světě

Dle dostupných informací existuje celkem 60 zařízení a laboratoří obdobného typu ve světě. Na latinskoamerickém subkontinentu se nicméně žádná laboratoř s nevyšším stupněm biologického zabezpečení zatím nenachází, a proto jsou místní orgány nuceny posílat vzorky k vyhodnocení a k uchovávání do jiných zemí (nejčastěji USA). Tato skutečnost značně omezovala lokální výzkum a v symbolické rovině též snižovala národní suverenitu. Brazilská laboratoř si klade za cíl stát se referenčním zařízením pro celou Latinskou Ameriku.

Národní centrum pro výzkum energie a materiálů

Národní centrum pro výzkum energie a materiálů

Brazilské výzkumné centrum bude mít ještě další prvenství, tentokrát světové: jeho budova bude těsně přiléhat ke kruhovému urychlovači částic Sirus a bude mít možnost při výzkumu využívat synchrotronového záření. V praxi budou mít výzkumníci možnost pomocí tohoto extrémně účinného světla možnost zkoumat patogeny, buňky a tkáně; testovat hypotézy o extrémně přenosných a smrtných onemocněních; navrhovat diagnostické metody, vakcíny a formy léčení. Urychlovač Sirius, jehož první konstrukční etapa byla dokončena v roce 2018, je projektován na 38 svazků synchrotonového záření, z nichž tři budou určeny pouze pro potřeby budované laboratoře.

Velvyslanectví ČR v Brasílii tuto problematiku sleduje prostřednictvím federálních institucí a je připraveno poskytnout další informace.  

Autor: Filip Vavřínek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Brasílii.