Velvyslanectví České republiky v Brasília

Administrativní členění

Brazílie se člení na 26 spolkových států a 1 federální distrikt (distrito federal), v němž se nachází hlavní město Brasília. Těchto 27 celků seskupil Brazilský institut pro geografii a statistiku do pěti regionů:

  • Sever (státy Acre, Amapá, Amazonas, Pará, Rondonia, Roraima a Tocantins)
  • Severovýchod (státy Maranhao, Piauí, Bahia, Ceará, Rio Grande do Norte, Paraíba, Pernambuco, Alagoas a Sergipe)
  • Středozápad (státy Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Goiás a Distrito Federal)
  • Jihovýchod (státy Minas Gerais, Rio de Janeiro, Sao Paulo a Espírito Santo)
  • Jih (státy Paraná, Santa Catarina a Rio Grande do Sul).

Brasília je hlavním městem Brazílie od roku 1960, kdy byla metropole oficiálně přesunuta z Ria de Janeira. Myšlenka na přesunutí hlavního města do vnitrozemí se zrodila již kolem roku 1822, k realizaci projektu však došlo až v roce 1956, a to z iniciativy tehdejšího prezidenta Brazílie Juscelina Kubitcheka. Autorem vítězného plánu nové metropole se stal Lúcio Costa. Rozložení města mělo odrážet jeho moderní charakter, při stavbě byl kladen důraz na dostatek volného prostoru a zeleně. Většina významných staveb, jako například Městská katedrála nebo Náměstí tří mocí, je dílem architekta Oscara Niemayera.

Rio de Janeiro je hlavním cílem turistů přijíždějících do Brazílie. Je celosvětově známé jak pro své přírodní krásy (hora Pao de Acucar, hora Corcovado se sochou Krista, pláže Ipanema a Copacabana), tak svým bohatým kulturním a společenským životem, který vrcholí každoročním karnevalem. Od roku 1763 do roku 1960 bylo Rio hlavním městem Brazílie.

São Paulo je s více než 19ti milióny obyvatel největším městem Brazílie, a takéobchodním a finančním centrem celé Latinské Ameriky. Velkou část obyvatelstva tvoří přistěhovalci nebo jejich potomci, a to zejména z Itálie, Japonska, Španělska, ale i z brazilského severovýchodu.  Hlavní osou města je Avenida Paulista, na které sídlí mnoho bank, společností a kulturních institucí, jako například Museu de Arte de Sao Paulo. Sao Paulo je také kulturním centrem, a díky své rozmanitosti nabízí širokou škálu kulturních zážitků.