Velvyslanectví České republiky v Brasília

português  česky 

rozšířené vyhledávání

Hlava státu - prezident

Prezidentkou BRF je od 1. ledna 2011 Dilma Rousseff (PT), která byla zvolena ve druhém kole voleb dne 31.10. 2010. Viceprezidentem je Michel Temer. Aktuální informace z Prezidentského paláce.

Dilma Vana Rousseff
stručný životopis

je první ženou prezidentkou Brazilské federativní republiky a zároveň prvním ekonomem v úřadu.

Narodila se 14. prosince 1947 v Belo Horizonte (stát Minas Gerais) v rodině bulharského přistěhovalce, příslušníka vyšší střední třídy Pedra Rousseffa (Petar Rusev). Má jednu dceru, Paulu, vystudovanou právničku, narozenou 27.3.1976 a jednoho vnuka,  Gabriela.

V šedesátých letech byla aktivní v rámci různých levicových skupin, bojujících proti vojenskému režimu. V období mezi roky 1970 a 1972 byla režimem uvězněna a mučena.

Po propuštění byla spoluzakladatelkou politické strany Demokratické strany pracujících (PDT). Postupně vykonávala funkce tajemnice pro finance v Porto Alegre a tajemnice pro energii v celém státě Rio Grande do Sul. V roce 2000 opustila svoji dosavadní stranu PDT a vstoupila do Strany pracujících (PT) pozdějšího prezidenta Lula da Silva.

V období vlády Lula da Silva zastávala funkci ministryně energie. V roce 2005, po korupčním skandálu ministerského předsedy José Dirceu, přebrala jeho funkci, ve které zůstala až do roku 2010. 31. března téhož roku se vzdala zastávané funkce kvůli účasti v  prezidentské kampani. Po zvolení se stala 36. prezidentem v historii Brazílie.