Velvyslanectví České republiky v Bratislavě

česky 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový systém dopravních pokut

Velvyslanectví ČR v Bratislavě upozorňuje na nový slovenský systém dopravních pokut.

Velvyslanectví upozorňuje české řidiče na nový systém ukládání pokut, který podstatně zvyšuje sankce za přestupky a fixuje jejich výši. Nejčastější prohřešek, zvýšená rychlost, se bude nově trestat do rozdílu 60 km/h oproti povolené rychlosti na místě a od tohoto limitu v přestupkovém řízení. Mění se rovněž tolerance překročené rychlosti, dosud se promíjelo překročení o 10 km/h, nově to bude pouze 5 km/h. Důležitou změnou je, že výška pokuty je pevně stanovena sazebníkem a příslušník policie nemá na její výši vliv, tzn. že nově je zcela zbytečné pokoušet se s policisty smlouvat.

Nerespektování dopravních značek se bude trestat sankcí od 20 do 150 € nebo přestupkovým řízením, nerespektování přednosti chodce od 60 do 150 € nebo přestupkovým řízením a telefonování za jízdy přijde na 60 €, stejně jako vyhazování předmětů z vozidla za jízdy. Pokuty za překročenou rychlost začínají na 20 € v případě nedodržení limitu od 6 do 10 km/h a končí 650 € při 55 až 60 km/h rozdílu.

Další změnou je i možnost pokuty zaslané poštou, slovenská policie Vás nemusí zastavit přímo při spáchání přestupku, ale může Vás vyfotografovat a poslat Vám složenku na zaplacení pokuty poštou. Policie je navíc oprávněna vymáhat pokutu i od cizinců, kteří Slovenskem jen projížděli. Za přestupek v tomto případě zodpovídá vždy držitel vozidla a výmluva na osobu blízkou nepomůže.

Podrobnější informace jsou dostupné na http://www.minv.sk/?dokumenty-na-stiahnutie-5 v souboru Aktuálny sadzobník pokút - účinný od 24. júla 2012 (pdf, 471,9 kB)