Velvyslanectví České republiky v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

liege_chair
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští umělci na Bienále fotografie a vizuálního umění Liège 2014

V sobotu 15. Března 2014 proběhla v belgickém Lutychu za oficiální účasti Zastupitelského úřadu ČR v Bruselu vernisáž Bienále fotografie a vizuálního umění 2014. Její součástí je také jedna z největších výstav české fotografie v Belgii s více než třiceti českými vizuálními umělci. Spolupráci iniciovalo České centrum v Bruselu pozváním kurátorky Bienále Anne-Francoise Lesuisse do České republiky, projekt finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR a zaštiťuje jej Mezinárodní centrum současného umění MeetFactory.

Bienále fotografie a vizuálního umění Liège 2014 se koná již podeváté. Letošní hostující zemí je Česká republika se samostatnou výstavou v prostorách B9 na půdě Královské akademie výtvarného umění v Liège.

Kurátory, kteří stojí za konceptem výstavy české sekce, jsou Hynek Alt, Aleksandra Vajd a Karina Pfeiffer Kottová. Leitmotivem české výstavy nazvané „O židli“ a klíčem k výběru jednotlivých děl se stala židle jako předmět nejen fotografického zobrazení, ale také instalací a objektů, performance, videí a dalších médií. Nanejvýš jednoduchý, ale přesto mnohovrstevnatý motiv se stává určitým protipólem i doplněním letošního tématu Bienále, které nese název „Pixely ráje.“

“Židle stojí nohama na zemi”, uvádí v textu k výstavě jedna z kurátorů Karina Pfeiffer Kottová. V rámci této prezentace se židle stává předmětem zkoumání vytrženým z každodenního kontextu a nahlíženým umělci z mnoha úhlů pohledu, ve svém materiálním i transcendentálním rozměru. „Naší snahou bylo vytvořit koncepci, která jde nad rámec tradičních přehlídek bienálového typu, jež často spojuje vágní téma a prakticky nedosažitelná iluze objektivity. Rozhodli jsme se zvolit jednoduchý klíč, který nám umožnil v rámci výstavy vytvořit systematická, ale i zcela neočekávaná spojení.“

„Projekt je součástí naší dlouhodobé snahy podporovat českou fotografii, která měla vždy v zahraničí skvělé jméno. Instalace v Liège navíc prezentuje specifika české konceptuální tvorby, která v zahraničí tolik známá být nemusí,“ uvádí k výstavě Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra v Bruselu.

V expozici v Liège 2014 se objeví vedle výrazných jmen jako je Zbyněk Baladrán, Veronika Bromová či Jiří Thýn i mladí méně známí autoři jako například Tereza Kabůrková, Matyáš Chochola nebo Romana Drdová. Autorem architektonického řešení výstavy je Jan Pfeiffer. V rámci česko-belgické kolaborace naváže příští rok na výstavu českých umělců v Liege projekt belgických autorů v pražském prostoru Galerie MeetFactory.

Vystavující čeští umělci: Zbyněk Baladrán, Veronika Bromová, Radek Brousil, Aleš Čermák, Jiří Černický, Matyáš Chochola, Nikola Čulík, Romana Drdová, Peter Fabo, Ivars Gravlejs, Jan Haubelt, Lukáš Jasanský & Martin Polák, Antonín Jirát, Tereza Kabůrková, Michal Kalhous, Viktor Kopasz, Václav Kopecký, Eva Koťátková, Alena Kotzmannová, Václav Magid, Ján Mančuška, Tomáš Moravec, Markéta Othová, Johana Pošová, Pavel Příkaský, Lucia Sceranková, Pavla Sceranková, Jiří Skála, Jiří Thýn, Tomáš Vaněk, Ladislav Vondrák, Dušan Zahoranský, Martin Zet.

Vernisáž české sekce i celého bienále se konala 15. března od 14:30 za přítomnosti všech zmíněných kurátorů i značného počtu českých vystavujících autorů. Všechny sekce Bienále fotografie a vizuálního umění Liège a můžete navštívit do 25. května 2014.

http://bip-liege.org/

Photos: Christophe BUSTIN