Velvyslanectví České republiky v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

alice_herzova_sommerova
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zemřela nejstarší žena, která přežila holokaust

Ve věku 110 let zemřela v Londýně pražská rodačka Alice Herzová-Sommerová, nejstarší známá přeživší holokaustu.

Alice Herzová-Sommerová zemřela v nemocnici, kam byla přijata v pátek, uvedla její snacha Genevieve Sommerová. Její příbuzná tak zemřela týden před vyhlašováním amerických Oscarů, na které je v kategorii krátkých dokumentárních filmů nominován i snímek o Herzové-Sommerové The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma v čísle 6: Hudba mi zachránila život).

Herzová-Sommerová vyrůstala v Praze v umělecky založené rodině a mezi její přátele patřil například Franz Kafka a Max Brod. Na klavír začala hrát v pěti letech a jako klavíristka získala mezinárodní renomé.

V roce 1943 byla s rodinou transportována do ghetta v Terezíně. Stala se známá jako pianistka z Terezína, když zde odehrála spoluvězňům na 150 koncertů. Nacisté povolovali vězňům hudební a další aktivity v rámci propagandy, kdy se snažili přesvědčit Červený kříž, že je o vězně postaráno. Zpívala i v terezínském nastudování Verdiho Requiem, které mělo kolem 15 repríz. Její tehdy šestiletý syn Raphael zpíval v dětské opeře Brundibár od Hanse Krásy.

Po válce se vrátila do Prahy. Nikdo z jejích blízkých nepřežil, její manžel zahynul v nacistickém koncentračním táboře Dachau. V roce 1949 odjela do Izraele, kde pedagogickou činností přispěla k zachování hudebního odkazu česko-židovských hudebních skladatelů Viktora Ulmanna, Pavla Haase, Gideona Kleina a Hanse Krásy. V roce 1986 se odstěhovala za synem do Londýna.

Ještě před třemi lety tam pravidelně každý den tři hodiny hrála na klavír. Byla známá jako nezdolná optimistka. "Vždy jsem byla optimistkou a věřím, že smích je skvělá věc. Každý večer, když jdu spát, si říkám, že jsem prožila další nádherný den a zítra si ho zopakuji znovu," řekla v jednom ze svých rozhovorů v roce 2010.

V roce 2010 ji v jejím Londýnském bytě u příležitosti 107. narozenin navštívil velvyslanec České republiky ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska Michael Žantovský s blahopřáním a předal jí cenu ministra kultury Artis Bohemiae Amicis udělovanou za šíření dobrého jména české kultury ve světě.

Filmový snímek o 110leté klavíristce Alici Herzové Sommerové, natočený britským režisérem Malcolmem Clarkem The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma v čísle 6: Hudba mi zachránila život) byl nominován na Oscara (2014) v kategorii krátký dokumentární film.