Velvyslanectví České republiky v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Networkingový podnik „CZECH-BELGIAN WATER BUSINESS“

V návaznosti na sektorový seminář „Water Supply and Wastewater Treatment in EU External Aid Programmes“ (21.11.2013), který byl v letošním roce zaměřen na vodohospodářství a na rozvojové programy EU, se podařilo uspořádat bilaterální setkání podnikatelů v oblasti vodohospodářství z ČR, Belgie (a po následné dohodě i Velké Británie), které se uskutečnilo 20. 11. 2013 v prostorách SZ EU v Bruselu. Na přípravě a organizaci spolupracoval ZÚ Brusel se zastoupením Obchodní mise MPO (Czechtrade) v Bruselu, Reprezentací HK ČR v Bruselu (CEBRE) a se SZ ČR při EU.

Akce se zúčastnila řada podnikatelů z ČR, Belgie a Velké Británie, zástupci podnikatelských organizací a komor, představitelé Evropské komise (DEVCO, REGIO), honorární konzulové, řečníci a panelisté sektorového semináře a další.

Recepce v podvečer setkání podnikatelů z 16 zemí EU* organizovaná v užším původně „bilaterálním“ formátu (CZ, BE) + (UK) měla za cíl umožnit podnikatelům v oblasti vodohospodářství navázat co nejvíce nových kontaktů, vyměnit si zkušenosti z bilaterálního obchodu ale také při pronikání na třetí trhy.  Setkání naznačilo, že model spolupráce při získávání zakázek a jejich realizaci na třetích trzích je obecně obvyklý a možný i pro spolupráci CZ-BE.

Odezva účastníků potvrdila, že ač je někdy nesnadné zorganizovat podobnou specificky zaměřenou akci pro podnikatele (ať už kvůli nákladům, obavám, že může jít o ztrátu času, nedůvěře apod.), její efekt je pozitivní. Neděláme si iluze, že několik desítek firem mezi sebou okamžitě najdou partnery pro uzavření obchodu, ale díky zaměření na konkrétní téma se při takovéto příležitosti může podařit shromáždit velmi cenný informační materiál, zejména o firmách aktivních v daném oboru, a připravit základ budoucích nových obchodních vztahů.

Z dalších ohlasů i během sektorového semináře nám vyplývá, či spíše se potvrzuje, důležitý poznatek o společném trhu EU. Někteří z účastníků ocenili myšlenku navázání bilaterálních kontaktních akcí na multilaterální podnik organizovaný v rámci EU (viz účast Britů, kteří se k našemu podniku připojili). Tato původně bilaterální akce ukázala podnikatelům i z ostatních zemí EU, jak velká informační mezera existuje na Jednotném trhu EU, která způsobuje, že firmy v konkrétních oborech o sobě často nevědí, tj. nemohou spolupracovat, a navíc vlastně ani nevědí, kdo je jejich konkurentem na trhu EU ale i mimo něj.

Tuto akci považujeme také za dobrý příklad spolupráce několika českých státních subjektů, které všechny mají podobný úkol - posilování ekonomických a obchodních vztahů ČR, podporu exportu, podporu investic atd. Tato zkušenost nás ujišťuje v tom, že je vždy lepší spojit síly, sdílet informace a snažit se o úspěch společné akce ve prospěch stejného cíle. Děkujeme za spolupráci všem zúčastněným – Czechtrade, CEBRE, SZ EU, ODEV MZV, MZe – sekce vodního hospodářství a dalším.

 


* AT, BE, CY, DK, FR, DE, EL, IR, HU, IT, NL, PT, SK, ES, SE, UK