Velvyslanectví České republiky v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

x2014_03_27
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Americký prezident Barack Obama na návštěvě v Belgii tento týden

Americký prezident Barack Obama dorazil do Belgické metropole v úterý večer na oficiální návštěvu. Obama se nejprve vypravil na vojenský hřbitov ve Waregamu, v západních Flandrech, kde spolu s belgickým králem Philippem a premiérem Eliem di Rupem uctil památku amerických vojáků padlých v první světové válce.

Ve středu odpoledne americký prezident jednal s vrcholnými představiteli Evropské unie a přednesl projev o současné situaci na Ukrajině. Obama prohlásil, že Rusko svou vojenskou akcí proti Ukrajině porušilo respektování mezinárodního práva a suverenity a územní integrity jednotlivých států. "Chceme zajistit, aby Rusko - pokud bude pokračovat v současném kursu - pocítilo důsledky pro svou ekonomiku. Rusko zůstává samo, všichni členové Evropské unie i Severoatlantické aliance jsou jednotní," řekl Obama.

USA a EU hledají možnost, jak posílit energetickou bezpečnost Evropy a snížit její závislost na surovinách z Ruské federace. Jednou z možností je vývoz amerického břidlicového plynu do EU, který by mohl být usnadněn i podpisem chystané transatlantické obchodní dohody.

Zdroj:

The Financial Times 27.03.2014, Flanders Today 26.03.2104