Velvyslanectví České republiky v Bruselu

česky  english 

rozšířené vyhledávání

de_panne_1
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínková slavnost k uctění památky československých vojáků padlých během 2. světové války

(Archivní článek, platnost skončena 23.05.2014.)

V belgickém městě De Panne v provincii Západní Flandry se od r. 1970 každoročně v květnu koná vzpomínková slavnost k uctění památky československých vojáků padlých v roce 1944 při obléhání francouzského přístavu Dunkerque a osvobozování Belgie. Vzpomínková akce je vždy organizována radnicí města De Panne střídavě ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky a Velvyslanectvím Slovenské republiky v Belgickém království.

V sobotu 18. května 2013 se na vojenském hřbitově v Adinkerke, ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Bruselu a radnice města De Panne, uskutečnil pietní akt k uctění památky 195 československých vojáků padlých v roce 1944 při obléhání přístavu Dunkerque. Na tomto vojenském hřbitově je pohřbeno 40 příslušníků Československé samostatné obrněné brigády gen. A. Lišky, která od podzimu 1944 do května 1945 obléhala a nakonec osvobodila přístav Dunkerque v severní Francii.

Podle tradice byly květiny položeny také u hrobů osmi československých vojáků na hřbitově v De Panne a u památníku obětí obou světových válek v Adinkerke. Účastníkům slavnostního aktu byla posléze nabídnuta „číše vína“ podávána českým a slovenským velvyslanectvím. České pivo poskytlo Zastoupení Plzeňského kraje, kterému touto cestou děkujeme.

Další fotografie ze vzpomínkového aktu naleznete v níže uvedeném odkazu:
https://www.dropbox.com/sh/nxadxt8dphjtho0/sw4EV94pWJ


Vojenský hřbitov v Adinkerke


Velvyslanec České republiky v Belgii Ivo Šrámek při slavnostním projevu na vojenském
hřbitově v Adinkerke


Starostka města De Panne Ann Vanheste, v pozadí velvyslanec Slovenské republiky v Belgii
Ján Kuderjavý a velvyslanec České republiky v Belgii Ivo Šrámek


Místní děti pokládají bílé růže na hroby
československých vojáků padlých u Dunkerque