Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká účast na 25. výročí dělnické protikomunistické vzpoury v Brašově

Milan Bárta z Ústavu pro studium totalitních režimů spolu se zástupci Velvyslanectví České republiky v Bukurešti se dne 15. listopadu 2012 zúčastnili série akcí k 25. výročí dělnické protikomunistické vzpoury v rumunském Brašově.

Pamětní akce uspořádaná Sdružením 15. listopadu 1987 začala náboženským obřadem u památníku Troiţa postaveného na počest účastníků protikomunistické vzpoury, kde poté zástupci organizátorů, bývalých politických vězňů, místních i centrálních orgánů, občanské společnosti, politických stran a Velvyslanectví České republiky v Bukurešti položili věnce.

Následovala řada přednášek, promítání dokumentů a diskuse v aule Sedmihradské univerzity. Milan Bárta ve svém příspěvku o společných historických zkušenostech obou zemí a o česko-rumunských vztazích zdůraznil význam znalosti nedávné historie pro vyvarování se chyb z minulosti. Předseda Sdružení 15. listopadu 1987, poslanec Florin Postolachi poděkoval Velvyslanectví České republiky v Bukurešti za dobrou spolupráci a předal Milanu Bártovi stříbrnou pamětní medaili pro velvyslance Jiřího Šitlera. Akce se zúčastnilo 500 lidí.