Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Den boje za svobodu a demokracii připomenut sérií akcí v Bukurešti

Velvyslanec Jiří Šitler se dne 17. listopadu zúčastnil série akcí uspořádaných Českým centrem v Bukurešti ve spolupráci s Rumunským kulturním institutem u příležitosti státního svátku České republiky – Dne boje za svobodu a demokracii.

Úvodní panelové diskuse o životě v totalitním režimu se zúčastnil mj. Pavel Seifter, signatář petice Charta 77 a později český velvyslanec v Londýně. Následovala panelová diskuse na téma vyrovnání se s minulostí za účasti Vojtěcha Ripky z Ústavu pro studium totalitních režimů. Michal Hroza z téže instituce zahájil večer výstavu „Praha objektivem tajné policie“, která představila fotografie z archivu komunistické tajné služby STB. Cyklus byl završen promítnutím nejlepšího českého filmu roku 2010 „Pouta“ režiséra Radima Špačka.

17. listopad je v České republice slaven jako připomínka boje především studentů za svobodu. 17. listopadu 1939 byly nacistickými okupačními úřady uzavřeny vysoké školy, 9 studentů bylo popraveno a 1200 jich bylo posláno do koncentračních táborů. 17. listopadu 1989 byli demonstrující studenti vystaveni brutálnímu policejnímu zásahu. Tato událost odstartovala „Sametovou revoluci“ a vedla k pádu komunistického režimu v Československu.