Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg navštívil Rumunsko

1. místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg vykonal ve dnech 24.-26.10.2011 oficiální návštěvu Rumunska.

Ministr Schwarzenberg jednal se svým protějškem Teodorem Baconschim, s místopředsedou vlády Markó Bélou a byla přijat předsedou vlády Emilem Bokem. Jednání se týkala všech oblastí vzájemných vztahů, především pak ekonomické spolupráce a působení českých investorů na rumunském trhu. Ministr Karel Schwarzenberg rovněž zdůraznil zájem o život českých krajanů v Banátu a ocenil příkladnou rumunskou legislativu ve vztahu k národnostním menšinám. Znovu potvrdil aktivní podporu České republiky vstupu Rumunska do Schengenského prostoru, což bylo rumunskou stranou vysoce oceněno.   Projednáno bylo též široké spektrum mezinárodně-politických otázek, zejména Východní partnerství a rozvoj vztahů s Ruskem, Ukrajinou a Moldavskem, protiraketová obrana, integrace zemí Západního Balkánu do evropských struktur a vývoj v oblasti Blízkého východu a Severní Afriky.

Spolu s rumunským ministrem zahraničních věcí Teodorem Baconschim se ministr Schwarzenberg zúčastnil debaty na téma „Lidská práva v zahraniční politice“,  v níž vysvětlil způsob, jakým česká diplomacie přistupuje k této zahraničně politické prioritě.

Ministr Karel Schwarzenberg se večer 25.10. zúčastnil slavnostní večeře na počest bývalého krále Michala I. Rumunského pořádané k jeho 90. narozeninám.