Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

takeover_day_2
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy 17. listopadu na ZÚ - rumunská studentka na jeden den velvyslankyní ČR

Dne 18. listopadu 2013 se na velvyslanectví ČR v Bukurešti konal tzv. Takeover Day, kdy se 17letá studentka na den ujala funkce velvyslankyně ČR v Rumunsku. Akce se uskutečnila v rámci oslav 17. listopadu, který je v České republice Dnem boje za svobodu a demokracii, a mezinárodně je připomínán jako den studentů.

17.11.1939 byly německými nacistickými okupanty zavřeny české univerzity a 1200 studentů bylo posláno do koncentračních táborů. 17.11.1989 studenti a další občané demonstrovali za svobodné Československo: tento proces vyvrcholil zvolením Václava Havla prezidentem republiky a obnovením demokracie.

Studentka lycea v Craiově Izabela Tiberiade během Takeover Day (www.acumdecid.eu) připomněla toto výročí položením květin k pamětní desce Václava Havla a všech bojovníků za svobodu a demokracii v lipované aleji v Parku Izvor. Její den v roli velvyslankyně začal po „předání funkce“ velvyslancem poradou s pracovníky ambasády a zahrnoval mj. i setkání se zástupcem české firmy v Rumunsku, rozhovor pro firemní časopis a interview pro rumunský rozhlas.