Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy 90. narozenin bývalého rumunského krále Michala I. - večer věnovaný České republice

Dne 23. října 2011 se v paláci Elisabeta konal večer věnovaný České republice u příležitosti předání čestného občanství města Kroměříž bývalému králi Michalovi I., který 25. října 2011 oslaví 90. narozeniny. Ceremonie byla projevem vděčnosti za jeho podíl na osvobození města rumunskými jednotkami za II. světové války.

Starostka Kroměříže Daniela Hebnarová poděkovala Michalovi I. za jeho podíl na osvobození města v roce 1945 a řekla, že pro obyvatele Kroměříže osobnost krále Michala I. zůstává symbolem svobody. Velvyslanec Jiří Šitler ve svém projevu zdůraznil, že rozhodnutí skoncovat s fašistickým režimem v srpnu 1944 zachránilo mnoho židovských a romských životů a připomněl, že někteří z těch, kdo přežili holocaust, jsou přítomni mezi hosty.

Po předání čestného občanství města Kroměříže a darů zástupců města předal velvyslanec dary velvyslanectví České republiky: DVD s reportážemi z archívu České televize z návštěv Michala I. v Československu, zlatý pečetní prsten vycházející z designu prstenu, který obdržel jeho otec král Carol II. při společné návštěvě Československa s tehdy korunním princem Michalem před 75 lety, v roce 1936, a děkovný dopis velvyslanců ČR za podíl Michala I. na osvobození země od nacistické okupace i za jeho odpor vůči fašismu a komunismu.