Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Panelová diskuse k 90. výročí podpisu československo-rumunských dohod

U příležitosti 90. výročí podpisu dvou československo-rumunských dohod, Smlouvy o obranném spojenectví a Obchodní dohody, uspořádal dne 24. května 2011 ZÚ Bukurešť v Diplomatickém institutu panelovou diskusi na téma Československo-rumunské spojenectví: Malá dohoda a její dědictví.

Prof. univ. Dr. Dumitru Preda, diplomat a historik (MZV Rumunska), Oldřich Tůma PhD., ředitel Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR, Profesor Adrian Pop, PhD. z Fakulty politických věd Národního institutu pro politická studia a veřejnou správu a Jiří Kuděla, PhD., historik a diplomat (MZV ČR) se v panelové diskusi zaměřili nejen na historické aspekty spojenectví, ale i na jeho přesah do současnosti a česko-rumunské vztahy obecně, včetně klíčových let 1938, 1945, 1968 a 1989. Po diskusi, které se zúčastnil mj. Petr Buriánek, vrchní ředitel evropské sekce MZV ČR, který pobýval v Rumunsku na meziministerských konzultacích, studenti, členové akademické obce a diplomatického sboru, následoval koktejl.

Obě smlouvy byly součástí série dvoustranných dohod, které vedly k vytvoření tzv. Malé dohody, spojenectví mezi Československem, Rumunskem a Jugoslávií, podporované Francií. V dubnu a květnu 2011 bylo několik článků věnovaných tomuto výročí publikováno v rumunském časopise Magazin Istoric.