Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
oravice
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společné oslavy státních svátků České republiky a Rakouska v banátské Oravici

Velvyslanectví České republiky spolu s velvyslanectvím Rakouska dne 26. 10. 2013 uspořádaly společné oslavy státních svátků obou zemí ve městě Oravice v župě Caras-Severin (Banát).

Setkání na radnici na pozvání starosty Dumitru Ursu, charitativní akce v místní školce a slavnostní akce v Divadle M. Eminescu se zúčastnili velvyslanec ČR Jiří Šitler, velvyslanec Rakouska Michael Schwarzinger, honorární konzulové ČR a Rakouska z Temešváru Štefan Mocek a Vasile Onofrei. Rumunskou stranu reprezentovala ministryně turismu Maria Grapini, poslanci a senátoři rumunského Parlamentu a představitelé župy a města. Mezi asi 200 hosty byli i zástupci české a německojazyčné menšiny, včetně předsedy jihobanátské pobočky DSSČR Františka Draxela. Kulturní program zajistili členové temešvárské filharmonie a rumunských, německých a českých folklorních spolků, včetně dětí z českých obcí Gerník a Sv. Helena.

Město Oravice se nachází nedaleko města Aniny, kde po dlouhou dobu žily česká a německá menšina společně; dodnes se část obce jmenuje Česká kolonie. Ve vesnici  Čiklava se každoročně setkávají čeští a němečtí katolíci, kteří sem chodí na pouť. V oblasti Caras-Severin působí patnáct českých firem, které se snaží přispět k hospodářskému rozvoji oblasti. Banát je oblíbenou destinací českých i rakouských turistů.

Velvyslanec Jiří Šitler u příležitosti oslav řekl: "V Banátu jsou Rumuni, Češi a Rakušané úzce vázáni společnou historií. Společná oslava, v evropském duchu, je pro nás velmi přirozenou formou.". Velvyslanec Michael Schwarzinger dodal: "Obce Oravice a Anina jsou poseté svědectvími dlouhé multietnické historie v Banátu. Tato minulost se velmi pregnantně odráží v budově divadla v Oravici, nejstarším divadle v Rumunsku, které je přesnou kopií starého Burgtheateru ve Vídni, i na nejstarší železnici v Rumunsku, nazývané podle svého rakouského modelu "Rumunský Semmering".

Ministryně turismu Maria Grapini řekla: "Vysoce oceňuji, že ČR a Rakousko se rozhodly uspořádat společnou akci v regionu. Raduji se z toho, že velvyslanci obou našich spřátelených zemí odsud odnesou zprávu, že v Rumunsku se nacházejí mimořádné turistické oblasti."