Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec zahájil výstavu „Hlasy svobody: Rádio Svobodná Evropa v době studené války“

Velvyslanec Jiří Šitler zahájil 12. března spolu s Lauretiu Vladem, děkanem Fakulty politických věd Bukurešťské university výstavu o Rádiu Svobodná Evropa.

Výstava, která byla připravena českým Ústavem pro studium totalitních režimů a Českými centry k 60. výročí od zahájení vysílání Rádia Svobodná Evropa, mapuje historii stanice a její specifika ve vztahu k Visegrádským zemím, Rumunsku a Bulharsku. Výstavu zorganizovalo České centrum ve spolupráci s Fakultou politických věd Bukurešťské university u příležitosti českého předsednictví Visegrádské skupiny. Záštitu nad ní převzali velvyslanci České republiky, Polské republiky, Maďarska a Slovenské republiky.

Součástí této události byla panelová diskuse na téma „Rádio Svobodná Evropa: její dědictví ve Střední Evropě a její význam pro dnešek“, v níž vystoupiliOana-Valentina Suciu, socioložka z Fakulty politických věd, Sławomir Łukasiewicz z Polského Institutu Národní paměti, Prokop Tomek, historik a spoluautor výstavy a Pavel Žáček z Ústavu pro studium totalitních režimů.  U této příležitosti byl též promítnut film „ Studené vlny“ režiséra Alexandru Solomona.

Akce byla připravena jako doprovodný program festivalu dokumentárních filmů o lidských právech „One World Romania“ (www.oneworld.ro)

Výstava potrvá do 26. března 2012. Je ji možné navštívit na Fakultě politických věd Bukurešťské university, ul. Spiru Haret 8.