Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví České republiky na akcích k 10 letům Rumunska v NATO

Velvyslanec Jiří Šitler a jeho zástupce Tomáš Vostrý se od 31. března do 7. dubna 2014 zúčastnili v prezidentském paláci Cotroceni a v Parlamentu slavnostních shromáždění, konference a sympózia k 10. výročí členství Rumunska v NATO.

Zástupci všech rumunských parlamentních stran i všichni vystupující hodnotili vstup Rumunska do NATO v r. 2004 jako historický krok a největší bezpečnostní garanci, kterou Rumunsko kdy mělo. Bylo zmíněno okolo 1.100 rumunských vojáků v současné misi NATO v Afghánistánu a uctěna památka 26 vojáků, kteří položili v misích NATO život. Prezident Basescu mj. uvedl, že „rumunské jednotky zůstanou v Afghánistánu, dokud mise nebude splněna…..zmrazené konflikty mj. v Podněstří a Abcházii prověří schopnosti NATO….NATO by mělo nabídnout bezpečnost i nečlenům, kteří o to budou mít zájem“. Premiér Ponta zdůraznil, že „oblast vojenské bezpečnosti by se měla stát rovněž prostorem ekonomické bezpečnosti“.

Na akcích byli přítomni nejvyšší rumunští státní představitelé, členové Parlamentu, diplomaté členských států NATO a další významní hosté.