česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
liman
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájena výstava o českém dvorním architektu rumunské královské rodiny Karlu Zdeňku Límanovi

(Archivní článek, platnost skončena 24.10.2023.)

Velvyslanec Jiří Šitler zahájil v Národním muzeu umění 24. října 2013 za přítomnosti korunní princezny rumunské královské rodiny Margarety výstavu a prezentaci knihy o oficiálním architektu rumunského dvora Karlu Zdeňku Límanovi.

Karel Líman (1855 - 1927), rodák z Mladé Boleslavi, pracoval v Rumunsku od r. 1884 a podílel se na výstavbě či renovaci dnes nejnavštěvovanějších památek v zemi, jako byly letní rezidence královské rodiny zámky Peleš a Pelišor v obci Sinaia, hrad Bran u města Brašov, nebo dnešní prezidentský palác Cotroceni. Výstava i publikace knihy, kterou v rumunštině a angličtině vydalo nakladatelství Igloo, vznikly z iniciativy Velvyslanectví ČR a za podpory ČEZ Romania Group. Po řadu měsíců na nich pracoval tým renomovaných rumunských odborníků a mají za cíl uvést tohoto významného architekta zpět do povědomí veřejnosti.

Akce, která se uskutečnila u příležitosti 92. narozenin bývalého krále Michala,  se zúčastnila řada představitelů rumunského veřejného a kulturního života, diplomatického sboru, ale i členové rodiny Límanů, kteří přicestovali z České republiky i USA a kteří přispěli řadou materiálů z rodinného archivu.

Princezna Margareta v této souvislosti uvedla, že "architektonické dědictví Karla Límana zanechané budoucím generacím je jedním z mnoha příkladů přátelství mezi našimi národy". Velvyslanec Šitler poděkoval ředitelce MNAR paní Theodorescu, autorům výstavy i knihy dr. Beldimanové, prof. Vasilescu, dr. Ionovi a dr. Hortopanovi, členům rodiny Límanových a zvláště manažerovi skupiny ČEZ v Rumunsku Janu Veškrnovi, bez jehož podpory by akce nebyla možná. Zdůraznil, že "současná generace českých investorů a expertů vědomě navazuje na dlouhou a plodnou tradici českých obchodníků a odborníků 19. století a meziválečného období v Rumunsku, na tradici, která již dnes trvá po řadu generací."