česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
komiks
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájení série komiksů o česko-rumunských vztazích

(Archivní článek, platnost skončena 18.07.2017.)

Dne 16. dubna 2014 Velvyslanectví České republiky v Bukurešti ve spolupráci s Českým centrem a nakladatelstvím Jumătatea plină představilo na fakultě historie Bukurešťské univerzity knihu komiksů Mickey pe Dunăre (Mickey na Dunaji). Vydáním příběhu českých turistů na dovolené v Rumunsku během invaze Československa v srpnu 1968 byl zahájen projekt „Česko-rumunské vztahy v komiksu“.

Zahájení  se zúčastnil  velvyslanec Jiří Šitler a bývalý ministr zahraničních věcí Rumunska, děkan fakulty historie prof. Adrian Cioroianu. Slavnostní zahájení doprovázelo živé vystoupení ilustrátora knihy Cristiana Dârstara jako součást výtvarného projektu „Spraying History“, který vznikl z iniciativy rumunské neziskové organizace Militia Spirituala.  

Kniha Mickey na Dunaji představuje příběh českých turistů v přímořském středisku Mamaia v srpnu 1968 během invaze Československa  členskými státy Varšavské smlouvy v čele se Sovětskou armádou, které se však nezúčastnilo Rumunsko. Scénář inspirovaný skutečným příběhem české rodiny  napsal režisér a všestranný umělec Alexandru Berceanu.  Autorem ilustrací je mladý  výtvarník Cristian Dârstar, který působí v oblasti ilustrace a komiksu již od roku 2004.

Série “Česko-rumunské vztahy v komiksu“ prostřednictvím osmi knížek připomíná některé okamžiky společné historie obou zemí.  Projekt vznikl z iniciativy Velvyslanectví České republiky v Bukurešti jako pokus představit tradičně dobré vztahy mezi ČR a Rumunskem netradiční formou.

Velvyslanec Jiří Šiler k tomu řekl: „Na česko-rumunské vztahy se můžeme dívat z mnoha hledisek; my jsme se je rozhodli představit na základě příběhů významných historických osobností a také na základě příběhů obyčejných lidí, kteří byli nablízku významných historických událostí. Kombinace mezi vědou a uměním nám poskytuje zvláštní možnost přiblížit tuto historii, důležitou pro naši zemi, širší veřejnosti.“

Děkan fakulty historie Adrian Cioroianu dodal: “Vztahy dvou zemí se prověřují skutky, nikoli slovy. Fakulta historie Bukurešťské univerzity má tu čest pamatovat si společně s českou ambasádou zlomový okamžik společné historie našich dvou zemí:  je skutečností, že v létě roku 1968 se ani jeden rumunský voják nezúčastnil zadušení „Pražského jara“.

Sérii  knížek „Česko-rumunské vztahy v komiksu“, která  vznikla z iniciativy Velvyslanectví České republiky  v Bukurešti, vydává  nakladatelství  Jumătatea plină za podpory ČEZ Romania