Velvyslanectví České republiky v Bukurešti

česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dny Čechů z Banátu přitáhly tisíce návštěvníků

Ve dnech 10.-12. května se na různých místech Bukurešti uskutečnila série kulturních akcí, jejímž cílem bylo představit příslušníky české menšiny, která žije na území Rumunska již 190 let. Mezi hosty byla i skupina senátorů z České republiky, zástupci rumunského ministerstva kultury a odboru pro mezietnické vztahy.

Dny Čechů z Banátu zahájil velvyslanec  Jiří Šitler  v pátek 10. května. Již první akce, projekce dokumentárních filmů Piemule režisérky Jany Ševčíkové a Vítr, který zplenil zemi režiséra Iva Bystřičana se zúčastila i delegace senátorů z České republiky, včetně předsedy Stálé komise pro krajany žijící v zahraničí Tomáše Grulicha. Po projekci následovala diskuse diváků s českými krajany.

S velkým zájmem se setkal program v Muzeu vesnice, kde v sobotu i v neděli vystoupily taneční a hudební soubory z českých vesnic Gerník a Svatá Helna, krajané z vesnice Eibenthál předvedli ukázky tradičních řemesel a proběhla i ochutnávka místních specialit. Sbor baptistického kostela z obce Svatá Helena vystoupil s úspěchem rovněž v anglikánském kostele Church of the Resurrection.  Součástí Dnů Čechů z Banátu jsou i dvě výstavy fotografií – vernisáž výstavy „Češi z Banátu“ autora Pavla Hrocha se konala v sobotu  v nové výstavní galerii  Henriho Stahla v Muzeu vesnice a je možné ji navštívit až do 5. června.  Fotografie z českých vesnic v Banátu autora  Iva Dokoupila jsou k vidění  v podchodu stanice metra Universitate. Odtud šel v sobotu večer za zpěvu a tance průvod krajanů  v krojích přes Staré město do hospody La Historia, kde zábava pokračovala. Dnů Čechů z Banátu se zúčastnilo kolem 7 000 návštěvníků.

přílohy

attachment

Dny Čechů z Banátu 151 KB ATU (FILE_TYPE_ATU)