Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České dny v Zalaegerszegu a v župě Zala

(Archivní článek, platnost skončena 19.05.2014 / 00:45.)

V rámci regionálních prezentací v maďarských župách a župních sídlech se ve dnech 9.-15. května konaly „České dny v Zalaegerszegu a v župě Zala“. Česká republika byla čestným hostem XVII. ročníku Egerszeg Fesztivál-u, který se konal v župním sídle, a proto se prezentační programy Českých dnů soustředily na město Zalaegerszeg. Českých dnů se ve dnech 12.-13. května zúčastnila velvyslankyně Helena Bambasová.

Velvyslankyně Bambasová v ZalaegerszeguPro delegaci zastupitelského úřadu Budapešť vedenou paní velvyslankyní byl připraven župní program v podobě návštěvy zámku Helikon Kastélymúzeum (bývalý zámek rodu Festeticsů) v Keszthelyi a termálních lázní v Hévízu. Paní velvyslankyně se sešla s Róbertem Pálinkásem, místostarostou Keszthelye, byla přijata Csabou Gyutaim, starostou Zalaegerszegu a měla neformální jednání s Jenő Manningerem, předsedou župního shromáždění.

Netradiční komorní koncertČeské centrum Budapešť organizovalo kulturní část prezentace, ve kterém dominovala výstava mladých českých výtvarníků  CONCORDIA 2010 s přímou účastí několika z nich na vernisáži výstavy. Při vernisáži odzněl netradiční komorní koncert v podání Ágnes Kutas, vystavující výtvarnice.

Další výstava o České republice byla zahájena při slavnostním startu festivalu dne 9. května ve foyeru místního divadla. Jednalo se o výstavu pohlednic z 19. a 20. století s tematikou českých dějin. Ve dnech 12.-15.5. se v zalaegerszegském kině Art Mozi konaly „Dny českých filmů“. Kromě toho ve festivalovém stanu ve dnech 9.5. – 15.5. probíhaly za velkého zájmu místních obyvatel „Dny českého piva“. „Česká republika – váš obchodní partner“, ekonomická a turistická prezentační akce, se spolupořadatelstvím župní komory,  se tradičně konala v konferenčním sále komory.