Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České předsednictví ve V4 se představilo v Budapešti

(Archivní článek, platnost skončena 13.07.2014 / 00:45.)

Za účasti státního podtajemníka maďarského ministerstva zahraničních věcí pana Gergelye Prőhleho, velvyslanců zemí V4, médií a diplomatického sboru V4 představil národní visegrádský koordinátor Jiří Čistecký v budově velvyslanectví České republiky v Budapešti priority a program českého předsednictví ve Visegrádské skupině. ČR se rotujícího ročního předsednictví ujala 1. července 2011, její program nese název „Visegrád inovativní.“

Projev českého národního koordinátora se nesl v duchu hlavních priorit předsednictví –problematika Evropské unie s  důrazem na kohezní politiku, dále projekt Východního partnerství, podpora zemí západního Balkánu v jejich evropském směřování a vnitřní soudržnost visegrádských zemí. Jiří Čistecký seznámil i s takovými inovativními návrhy, jako je zřízení visegrádského think-tanku.

Státní podtajemník Gergely Prőhle hovořil o dvaceti letech, které má za sebou visegrádská spolupráce, jejíž název označil za žádoucí obchodní značku, velvyslankyně Helena Bambasová zmínila energetickou bezpečnost jako důležitou oblast stávající i budoucí spolupráce zemí V4.

Konkrétní priority a návrhy českého předsednictví ve V4 jsou k dispozici na internetových stránkách MZV ČR v kapitole věnované visegrádskému předsednictví nebo na oficiální webové stránce Visegrádské skupiny www.visegradgroup.eu.