Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Evropští ministři obrany, vysoká představitelka EU a generální tajemník NATO v Gödöllő

(Archivní článek, platnost skončena 01.03.2014 / 00:45.)

Na pozvání maďarského ministra obrany Csaby Hendeho a vysoké představitelky EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton proběhlo ve dnech 24. a 25.2. v Budapešti a na zámku v Gödöllő neformální setkání ministrů obrany zemí EU. Na setkání, kde před ministry promluvil i generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, reprezentoval Českou republiku ministr obrany Alexandr Vondra.

Ministr obrany Alexandr VondraVe čtvrtek diskutovali ministři a vysoká představitelka EU na pracovní večeři v budapešťském Muzeu krásných umění budoucnost stávajících společných vojenských operací v Bosně a Hercegovině a v Africe a aktuální bezpečnostní situaci v Lybii.

Tématy pátečního jednání na zámku v Gödöllő byly návrhy na efektivnější fungování Evropské služby vnější akce, role Evropské obranné agentury (na jednání byla přítomna i ředitelka agentury Claude-France Arnould) a budoucnost vztahů mezi EU a NATO, k jejichž utužení vyzval generální tajemník Alinace Anders Fogh Rasmussen.

Ministr Alexandr Vondra se na setkání vyslovil pro posílení vojenské spolupráce uvnitř EU prostřednictvím tzv. sdílení a seskupování (pooling and sharing) vojenských schopností členských států EU, které považuje za přínosné zejména pro malé a střední evropské země, ale podpořil i vojenskou spolupráci na regionální úrovni.