Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Neformální schůzka ministrů zahraničních věcí EU

(Archivní článek, platnost skončena 17.03.2014.)

Ve dnech 11. – 12. března 2011 se pod patronátem maďarského předsednictví v Radě EU uskutečnilo v Budapešti zasedání ministrů zahraničních věcí členských států Unie. Českou delegaci vedl místopředseda vlády Karel Schwarzenberg.

Karel SchwarzenbergMinistři zahraničí 27 členských zemí EU spolu s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton a evropským komisařem pro rozšíření Štefanem Fülem jednali ve dnech 11. – 12. března 2011 v Budapešti a nedalekém zámku v Gödöllő o posledních událostech ve Středomoří a dalších klíčových tématech evropské politiky. Nejvyšší diplomatičtí  představitelé EU přijeli na pozvání maďarského ministra zahraničí Jánose Martonyiho, který zároveň schůzce předsedal a hostil slavnostní večeři v budapešťském Národním muzeu.

Neformální zasedání ministrů zahraničí, tzv. „Gymnich“, patří mezi vrcholné akce každého půlročního předsednictví EU, které rotuje mezi jednotlivými členskými státy. Schůzka slouží hlubší koncepční debatě o významných aktuálních i dlouhodobých tématech zahraniční a bezpečnostní politiky.

Úvodnímu dni jarního zasedání v Gödöllő dominovaly události v Libyi a dalších zemích severní Afriky. Druhý den schůzky se odehrál za účasti zemí kandidujících na vstup do EU a kromě témat spojených s přístupovým procesem bylo součástí diskuse i jejich možné přispění k řešení současné krize.