Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání ministrů pro EU v Gödöllő

Maďarsko přivítalo ve dnech 13. a 14. ledna 2010 první neformální ministerskou schůzku v rámci svého předsednictví v EU. Česká republika byla na zasedání ministrů pro všeobecné záležitosti EU zastoupena delegací pod vedením ministra zahraničních věcí Schwarzenberga.

Zasedací místnost na zámku v GödöllőNa zámku v Gödöllő poblíž Budapešti se ve dnech 13. – 14. ledna 2011 uskutečnila schůzka ministrů a státních tajemníků pro EU ze 27 členských zemí Unie. Jednalo se o první ze série neformálních ministerských zasedání, které se v rámci předsednictví v Radě EU odehrají na maďarském území. Českou delegaci na konferenci vedl vicepremiér a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Karel SchwarzenbergÚčastníky zasedání přivítal na slavnostní večeři ministr zahraničních věcí Maďarska János Martonyi, druhému dni jednání předsedala státní ministryně pro unijní záležitosti Enikő Györi. Ministři členských zemí EU a zástupce Evropské komise ocenili práci předchozího belgického předsednictví a blíže se seznámili s plány Maďarska v Radě EU pro příštího půl roku.

Jednání neformální rady v Gödöllő dominovala ekonomická témata, zejména opatření k překonání současné ekonomické krize a diskuse o úspěšném naplnění Strategie Evropa 2020. Ministři se rovněž intenzivně věnovali přípravě nadcházejícího energetického summitu, který se uskuteční v únoru v Bruselu.