Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zasedání ministrů zahraničí zemí ASEM v Gödöllő

(Archivní článek, platnost skončena 15.06.2014 / 00:45.)

Pod patronátem maďarského předsednictví v EU se sešli v Gödöllő zástupci 48 členských států ASEM z Evropy a Asie. Českou delegaci vedl I. náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

Jiří SchneiderVe dnech 6. – 7. června 2011 se v Gödöllő nedaleko Budapešti uskutečnilo 10. zasedání ministrů zahraničních věcí ASEM (Asia-Europe Meeting). Uskupení pro dialog mezi Evropou a Asií o tématech společných zájmů bylo založeno v roce 1996 a v současné době sdružuje 48 států. Konferenci v Gödöllő společně předsedali ministři zahraničí Maďarska a Laosu a vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashton.

Program jednání se zaměřil na překonávání důsledků ekonomické krize, boj proti chudobě, novým bezpečnostním hrozbám, potravinovou bezpečnost a ochranu přírodních zdrojů v souvislosti s klimatickými změnami. Ministři členských zemí podpořili závěry nedávného summitu G20 a vyzvali k užší spolupráci obou regionů při nastartování hospodářského růstu a zajišťování nových pracovních příležitostí.

Českou delegaci na zasedání ASEM vedl I. náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider, který ve svém projevu připomenul mimo jiné nadcházející členství ČR v Radě OSN pro lidská práva a důležitost oblasti lidských práv v rámci ASEM. Partnerské země při této příležitosti pozval na lidskoprávní seminář ASEM spolupořádaný MZV ČR v listopadu 2011 v Praze. Na okraj zasedání ASEM dále jednal Jiří Schneider s ministrem zahraničí Malajsie Dato' Sri Anifah Hj. Aman.