Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předseda vlády Sobotka na summitu Visegrádské skupiny v Budapešti

V Budapešti se na pozvání premiéra Viktora Orbána uskutečnil 29. ledna 2014 mimořádný summit předsedů vlád České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Na schůzce věnované krizi na Ukrajině vedl českou delegaci premiér Bohuslav Sobotka, který odcestoval na první zahraniční cestu krátce po jmenování nového kabinetu.

Tématem setkání předsedů vlád byla současná politická krize na Ukrajině a její širší souvislosti pro region bezprostředně sousedící se zeměmi V4. Premiéři přijali na závěr jednání Společné prohlášení, ve kterém odsoudili použití násilí a zúčastněné strany k odpovědnosti za stabilitu a demokratický charakter Ukrajiny. Dohodli se rovněž na podpoře občanské společnosti na Ukrajině a navýšení počtu udělovaných stipendií z prostředků Mezinárodního visegrádského fondu.

Jednoznačně jsme podpořili co nejklidnější řešení současné ukrajinské krize. Jsme přesvědčeni o tom, že je nutno vést dialog tak, aby se celá situace řešila demokraticky,“ řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci po jednání. Účastí na summitu v Budapešti v den jmenování kabinetu chtěl také podle svých slov vyslat jasný signál, jaký význam nová česká vláda přikládá spolupráci zemí V4.

 

Zdroj: kormany.hu

přílohy

Joint Statement V4 389 KB PDF (Acrobat dokument) 31.1.2014