Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezident Miloš Zeman se zúčastnil oslav 25. výročí změny režimu v Maďarsku

Prezident České republiky Miloš Zeman navštívil 16. června 2014 na pozvání maďarského prezidenta Jánose Ádera Budapešť, kde se spolu s prezidenty Polska, Německa a Slovenska zúčastnil oslav 25. výročí událostí, které odstartovaly transformační proces v zemi.

Setkání se uskutečnilo v rámci série vzpomínkových akcí ke klíčovým událostem roku 1989, které vyústily v zemích střední Evropy v přechod k demokracii a tržnímu hospodářství. Datum 16. června 1989 připomíná dvousettisícové smuteční shromáždění, které se tehdy sešlo na budapešťském Náměstí hrdinů, aby uctilo a slavnostně pochovalo ostatky bývalého premiéra Imre Nagye a několika dalších čelních představitelů revoluce z roku 1956, kteří byli v červnu 1958 popraveni a uloženi do masových hrobů. Demonstrace z června 1989, proti které režim Jánose Kádára na rozdíl od předchozích let nezasáhl, symbolicky odstartovala politické změny, které vedly k prvním demokratickým volbám na jaře 1990.

Prezidenti János Áder, Bronislaw Komorowski, Joachim Gauck, Miloš Zeman a Andrej Kiska nejprve na Novém veřejném hřbitově uctili památku Imre Nagye, který je zde pochován spolu s ostatními oběťmi revoluce 1956 a represálií z přelomu 40. a 50. let. Maďarský prezident v projevu připomněl význam událostí roku 1989, které vedly k nové identitě zemí střední a východní Evropy. Prezidenti v rámci společného programu následně navštívili muzeum Dům teroru, v rámci pracovního oběda diskutovali o regionální spolupráci a na závěr oslav se zúčastnili koncertu v budapešťské koncertní síni Vigadó.

Setkání prezidentů

Foto: hrad.cz