Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání ministrů obrany Visegrádské skupiny ve Visegrádu

Ve dnech 13. a 14. března se v maďarském Visegrádu setkali ministři obrany zemí Visegrádské skupiny (V4). Delegaci ČR vedl ministr obrany Martin Stropnický.

Hlavním tématem jednání ministra obrany Martina Stropnického a jeho kolegů Csaby Hendeho (Maďarsko), Tomasze Siemoniaka (Polsko) a Martina Glváče (Slovensko) byl rozvoj obranné spolupráce zemí V4. Ministři na své schůzce podepsaly tři dokumenty - Vizi dlouhodobé spolupráce V4 v oblasti obrany, Memorandum o porozumění k bojovému uskupení V4 Battlegroup EU a Posilování spolupráce v rámci obranného plánování.

Nejdůležitějším z nich je společná vize, která v dlouhodobém časovém horizontu určuje hlavní priority spolupráce V4 v oblasti obrany. V budoucnu by měly být vytvořeny permanentní síly rychlé reakce V4, společně nakupován vojenský materiál a podporováni národní výrobci.

Memorandum k Battlegroup V4 vyjadřuje připravenost nasadit v případě potřeby společně vojáky ve prospěch EU. Jednotka bude v pohotovosti v první polovině roku 2016.

V souvislosti s aktuální děním na Krymu ministři obrany V4 společně podpořili postoj NATO a EU a zdůraznili nutnost zachováni územní celistvosti Ukrajiny.

K ministrům obrany ČR, Maďarska, Polska a SR se druhý den jednání připojili také jejich partneři z Rakouska, Chorvatska a Slovinska, kteří s V4 spolupracují v rámci iniciativy Central European Defence Cooperation. Diskutovali zejména o rozvoji společných aktivit v oblasti výcviku.

 

Ministři obrany V4 ve Visegrádu

Popis: Ministři obrany zemí V4, zleva M. Stropnický, T. Siemoniak, C. Hende a M. Glváč
Autor: Jan Pejšek, tiskový mluvčí MO