Velvyslanectví České republiky v Budapešti

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání ministrů zahraničí V4 a Německa ke krymské krizi

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se zúčastnil 13. března 2014 mimořádného jednání zemí Visegrádské skupiny a Německa v Budapešti, které se věnovalo sílící krizi na Ukrajině jen několik dní před plánovaným referendem na Krymu.

Mezi ministry panovala silná shoda v názoru na další postup a potřebu jednoty při jednání na úrovni Evropské unie. Všichni účastníci označili referendum o odtržení Krymu od Ukrajiny plánované na neděli 16. března za ilegální s tím, že žádný členský stát EU by neměl uznat jeho výsledek. Ministři zahraničí V4 a Německa diskutovali také o konkrétní podobě možných dalších sankcí vůči Rusku.

Ministři považují za klíčové, aby ruský prezident Vladimir Putin začal spolupracovat s legitimní ukrajinskou vládou v Kyjevě. "To je cesta, jak deeskalovat tuto velice nebezpečnou situaci na Ukrajině, která v sobě nese hrozbu míru pro Evropu," řekl ministr Zaorálek.

Ministři vyjádřili také připravenost svých zemí podpořit novou ukrajinskou vládu a její reformní snahy. Ministr Zaorálek sdělil, že česká vláda vyčlenila 50 milionů korun na dlouhodobou pomoc při transformaci Ukrajiny.

 

Ministři zahraničí V4 a Německa v Budapešti

„Foto: Boris Gandel (©MZV Slovenska)“