Velvyslanectví České republiky v Budapešti

česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V. Český budapešťský pivní festival

(Archivní článek, platnost skončena 31.12.2013.)

Ve dnech 13.-17. června 2012 se v centru Budapešti konal pátý jubilejní ročník populárního českého pivního festivalu. Akce byla realizována ve spolupráci Velvyslanectví České republiky v Budapešti, budapešťských kanceláří vládních agentur CzechTrade a CzechTourism a místní firmy Ferdinánd-Ház Kft. Konala se za finanční podpory Ministerstva zahraničních věcí ČR, neboť byla zařazena mezi podporované projekty ekonomické diplomacie. Letošní festival navštívilo rekordních 25 tisíc návštěvníků a bylo prodáno na 30 tisíc litrů piva. Na akci představilo svou produkci 23 českých pivovarů i další firmy.

 

V. Český budapešťský pivní festival se konal ve dnech 13. – 17. června 2012 (od středy do neděle). Jedná se o populární akci, která navazuje na předchozí ročníky a jejíž tradice byla založena v roce 2008, kdy se uskutečnil první ročník festivalu.

Akce je koncipována jako otevřený městský festival (bez vstupného) a koná se tradičně v samém centru Budapešti v parku Városháza (nedaleko stanice metra „Deák Ferenc tér“). V jejím rámci je prezentována návštěvníkům pivní produkce řady českých pivovarů. Pivní sortiment je doplněn dalšími českými nealkoholickými nápoji, likéry i destiláty, českými potravinami, pochoutkami k pivu a nabídkou typických českých jídel. Prezentovány bývají i další české výrobky jako bižuterie apod.

Letošní festival byl oficiálně zahájen dne 13.6., kdy se při této příležitosti konala recepce pořádaná českým velvyslanectvím. Zahájena byla velvyslankyní ČR v Maďarsku paní Helenou Bambasovou a viceprimátorem Budapešti panem Miklósem Csomósem. Akce se účastnila řada VIP hostů z řad maďarských institucí a podnikatelské sféry.

Po dobu pěti dnů konání festivalu se jej v tomto roce zúčastnil rekordní počet návštěvníků, který dosáhl 25 tisíc. Spotřebováno bylo přes 30 tisíc litrů piva. Na akci prezentovalo své výrobky na 23 pivovarů a nabízeno bylo téměř 60 druhů českých piv.

K festivalu patří tradičně i různé doprovodné programy a živá česká hudba. Agenturou CzechTourism byly proto organizovány během akce nejrůznější znalostní kvízy o ČR a o dobrou náladu návštěvníků se během soboty a neděle starala i česká kapela Švejk band, jejíž repertoár tvoří tradiční české lidové a hospodské písničky. Na festivalu proběhlo rovněž vystoupení známého maďarského herce Róberta Koltaiho, který přednášel úryvky z Haškova Švejka. Bohatou nabídku ocenily také rodiny s dětmi, pro které byl přípraven i dětský koutek s populárním Krtečkem, a také milovníci kopané, na které čekaly přímé přenosy utkání EURO 2012.

Prostřednictvím agentur CzechTrade a CzechTourism byl během festivalu prezentován obchodně-ekonomický i turistický potenciál České republiky.

Akce tak nejenže umožnila zastoupeným firmám propagovat své výrobky a realizovat jejich přímý prodej, ale obecně přispěla k prezentaci České republiky i jejímu dalšímu zviditelnění v Budapešti i v Maďarsku.


Pivo2012_01

Pivo2012_02

Pivo2012_03

Pivo2012_04

Pivo2012_05

Pivo2012_06