español  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: aranha @Pixabay.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stabilní ekonomika zemědělské Paraguaye neobjevenou destinací pro české firmy

Paraguay je jedním z největších světových producentů sóji, kukuřice, pšenice, bavlny, ovoce a zeleniny a dalších plodin. Za posledních 10 let vzrostl stav skotu v Paraguayi přibližně o 20 % a země patří mezi 10 největších vývozců hovězího masa na světě. Hlavními faktory, které činí Paraguay příznivou pro zemědělskou činnost, jsou množství srážek, bohaté zásoby podzemních vod, úrodnost půdy a relativně nízké náklady v regionálním měřítku (cena práce, energie apod.). Aplikace nových technologií v zemědělství je však pro zemi velkou výzvou. Zapotřebí jsou technologie související s efektivnějším nakládáním s energiemi (hlavně s vodou), monitoringem úrody a sklizní, optimalizací procesů. Výzvou je též rychlá a úspěšná sledovatelnost stád skotu.
 

Paraguayské hospodářství je tradičně založeno na zemědělské a živočišné výrobě, kde vedle reexportu hraje důležitou roli vývoz produktů, jako je sója, obilí a hovězí maso. Země zažívá dlouhodobý ekonomický růst podpořený zdravou makroekonomickou politikou. Paraguay má nejkonkurenceschopnější daňový systém v regionu. Paraguayská centrální banka úspěšně plní své základní úkoly: usiluje o cenovou stabilitu finančního systému a úspěšně kontroluje inflaci. Jedním z pozitivních aspektů je vysoká ziskovost přímých zahraničních investic v zemi, která činí 13,6 %, což je výrazně nad průměrnou ziskovostí v regionu (5,5 %).  

Zemědělství a živočišná výroba, které se na hrubém domácím produktu podílejí 20 procenty, vzrostly v posledním desetiletí díky celosvětové poptávce o 52 %. Více než 75 % paraguayského vývozu se skládá ze zemědělských produktů. Používané technologie však zatím zdaleka nedosahují evropských standardů. V situaci, kdy celosvětově rostou ceny výrobních vstupů, budou proto paraguayští farmáři hledat možnosti, jak ušetřit při výrobě právě díky novým technologiím. Příležitosti pro české firmy se tedy naskýtají v oblasti hnojiv, zemědělských strojů, biotechnologií s přidanou hodnotou či smart řešení. 

Dynamika paraguayské ekonomiky byla ovlivněna v roce 2022, kdy zemi postihlo nejhorší sucho v historii. Vyhledávané jsou tedy řešení spojené s efektivnějším nakládáním s vodou. V rozlehlé zemi s nízkou hustotou obyvatel je taktéž výzvou monitorovat aktuální polohu stád.

Jako členský stát MERCOSUR má Paraguay přístup na trh s více než 295 miliony obyvatel, což umožňuje významný tok obchodu mezi členskými zeměmi bloku. Paraguay má též řadu zákonů a režimů, které poskytují investorům rozsáhlé výhody, jako je zrychlený proces zakládání firem, udělování dokladů o pobytu v zemi ve zkráceném řízení, dočasné osvobození nebo pozastavení cel na dovoz strojů či osvobození vývozu od DPH. Zákon 117/91 o investicích navíc zaručuje  rovné zacházení vůči národní i zahraničním investicím.

Radek Hovorka, diplomat Velvyslanectví ČR v Buenos Aires