Velvyslanectví České republiky v Káhiře

česky  english 

rozšířené vyhledávání

Egypt

Základní informace o zahraničním obchodu mezi Českou republiku a Egyptem

Bližší informace k problematice zahraničního obchodu s Egyptem naleznete v následujících sekcích:

 

Flesh info:

  • vláda stanovila novu výši minimální mzdy ve veřejném sektoru, 1.1.2014 bude činit 1.200,- egyptských liber (asi 174,- USD)
  • Egypt by rád do roku 2025 rozšířil svoji leteckou flotilu ze stávajících 21 na 120 letadel, v návaznosti na zotavující se turistický průmysl a politickou stabilitu země (ministr civilního letectví)
  • Egyptský prezident Abdel-Fattah El-Sisi v úterý 5.8. osobně inauguroval zahájení prací na 72 km dlouhé umělé vodné cestě, která má být do poloviny roku 2015 prokopána paralelně vedle Suezského kanálu. Projekt v hodnotě 4 mld. USD má být částečně placen také z prodeje akcií (v ceně 100 USD pro Egypťany v zahraničí, 100 EP pro domácí, 10 EP pro studenty). Pro dokončení projektu bylo vybráno sedmnáct civilních společností, 35 km nového kanálu by nicméně měla prokopat armáda, která na celý projekt „z bezpečnostního hlediska“ také dohlíží. Po dokončení druhé linky se kanál stane obousměrně průplavným, doba proplutí se tak zkrátí z jedenácti hodin na tři. Poplatky za proplutí jsou v současné době nejdůležitějším zdrojem cizí měny Egypta
  • Egyptský ministr průmyslu a obchodu s platností k 16.2.2014 rozhodl o ročním zákazu dovozu všech typů motocyklů a trojkolek (tzv. tuk-tuků) do Egypta. Zároveň vstoupil v platnost 3-měsíční zákaz dovozu všech komponentů a náhradních dílů. Důvodem je skutečnost, že tato vozidla bývají řízena mladistvými (pro jejich provoz nebylo nutné vlastnit ŘP) a častými účastníky dopravních nehod. Kromě toho jsou díky své velikosti používána ke kriminální činnosti, zejména ve slumech. Prezident republiky podepsal na začátku dubna upravený dopravní zákon (66/1973), podle kterého by vlastníci motorek a tuk-tuků měli mít možnost získat ŘP. Nyní mají třicetidenní lhůtu k registraci vozidel, poté budou vozidla bez registrace konfiskována. Výhradní montovnou tuk-tuků v Egyptě je společnost GB Auto, pro kterou motorky a tuk-tuky představují 12.2% (2013), resp. 13.9% (2012) zisků.
  • Navzdory ne příliš stabilní politické a bezpečnostní situaci v Egyptě v loňském roce dosáhla obchodní výměna mezi ČR a Egyptem v roce 2013 rekordních 7,427 mld Kč, což je nejvíce od roku 1993, kdy se statistiky evidují. Egypt se tímto zařadil na místo třetího nejdůležitějšího obchodního partnera ČR v regionu za Izrael (16,664 mld Kč) a Spojené arabské emiráty (14,435 mld Kč). Více informací naleznete v sekci Aktuality.